Zamknij

Emerytury muszą być bardziej sprawiedliwe - radzi OECD

28.11.2019 18:26
Emerytury 2020. OECD ostrzega Polskę w sprawie różnicy pomiędzy emerytami i pracownikami
fot. ANDRANIK HAKOBYAN/Shutterstock (ilustracyjne)

Polska jest w gronie krajów, w których w szybkim tempie rośnie liczba emerytów i spada osób w wieku produkcyjnym - alarmuje w najnowszym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W raporcie OECD zachęciła rządy państw do podjęcia pilnych działań na rzecz zrównoważenia systemów emerytalnych. Powodem są zmiany demograficzne.

Rośnie przepaść pomiędzy emerytami i pracownikami 

W ciągu ostatnich 40 lat, liczba osób w wieku powyżej 65 lat na 100 osób w wieku produkcyjnym (20-64 lata) wzrosła z 20 do 31.

Z kolei do 2060 roku ta liczba prawdopodobnie zwiększy się prawie dwukrotnie do 58. Przepaść pomiędzy emerytami i pracownikami będzie szczególnie poszerzać się w Grecji, Korei, Polsce, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii i Hiszpanii - podało OECD.

Zobacz także

Eksperci pisząc o Polsce podkreślili, że nasz kraj znalazł się w gronie państw zmieniających zasady przechodzenia na emeryturę w ostatnich latach. Warto przypomnieć, że rząd PiS po wygranych wyborach w 2015 roku obniżył wiek emerytalny dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat. Było to cofnięcie reform poprzedniej koalicji rządzącej PO-PSL.

Dla porównania w ubiegłym roku wiek emerytalny dla mężczyzn w Turcji wynosił 51 lat, a w Islandii, we Włoszech i Norwegii - 67 lat (również dla kobiet). 

OECD dodało, że Polska nie dąży do eliminacji luki płciowej w systemie emerytalnym - podobnie jak Izrael, Węgry i Szwajcaria.

Ponadto 5-letnia przerwa w karierze zawodowej obniża spodziewaną wysokość emerytury polskiego pracownika aż o 10 proc. Dla porównania - w Hiszpanii czy USA nie ma ona praktycznie żadnego wpływu na przyszłe świadczenia (przy ponad 35-letnim okresie składkowym).

Jednocześnie - procent składek społecznych w porównaniu do pensji pracownika jest w Polsce bardzo wysoki. Z przeciętnej pensji pracownika ponad jedna czwarta idzie m.in. na składki emerytalne. W krajach OECD gorzej jest tylko w Czechach i Włoszech.

Zobacz także

Pracownicy tymczasowi z niepewną emeryturą

W Polsce rolnicy płacą bardzo niskie składki na ubezpieczenia społeczne, które zależą raczej od powierzchni użytków rolnych niż od osiąganych dochodów - dodano w raporcie OECD.

Eksperci OECD alarmowali, że rządy państw powinny skuteczniej eliminować pracowników tymczasowych. Niestandardowe formy zatrudnienia, takie jak samozatrudnienie, praca tymczasowa lub praca w niepełnym wymiarze godzin, stanowi obecnie ponad jedną trzecią zatrudnienia we wszystkich krajach OECD.

Ponadto praca w niepełnym wymiarze godzin jest trzy razy częstsza wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Z kolei samozatrudnienie jest szczególnie powszechne wśród starszych pracowników.

Dlaczego to jest problem? OECD podkreśliło, że ci pracownicy zwykle zarabiają mniej, często w mniejszym stopniu dokładają się do emerytur uzależnionych od dochodów i nie mogą brać udziału w systemy oszczędzania pracowniczego.

- Rządy muszą szybko wprowadzić bardziej powszechne i zharmonizowane emerytury dla wszystkich - podkreślił Angel Gurría, sekretarz generalny OECD.

Niezbędna jest reforma polityk emerytalnych w krajach OECD w celu zmniejszenia różnic między pracownikami standardowymi i niestandardowymi pod względem zakresu, składek i uprawnień

Angel Gurría

Zobacz także

RadioZET.pl