Zamknij

Wiek emerytalny powinien być podniesiony do 69 lat - sugeruje Bundesbank

23.10.2019 16:58
Emerytury 2020. Niemiecki Bank Federalny sugeruje podniesienie wieku emerytalnego do 69 lat
fot. R. Rose/Shutterstock (ilustracyjne)

Niemiecki Bank Federalny (Bundesbank) sugeruje, że za pół wieku trzeba będzie podnieść u naszych zachodnich sąsiadów wiek emerytalny do 69 lat. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podało Deutsche Welle (DW), Bundesbank w październikowym raporcie odniósł się do systemu emerytalnego w Niemczech. 

Oszacowano w nim, że Niemcy w przyszłości będą musieli pracować o wiele dłużej. Z powodu sytuacji demograficznej "system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady".

Zobacz także

O ile może wzrosnąć wiek emerytalny w Niemczech?

DW przypomniało, że od 2012 roku Niemcy stopniowo podnoszą wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat w 2031 roku. W ocenie ekspertów to wciąż niewystarczająco, bo już za sześć lat na emerytury zaczną przechodzić ludzie urodzeni w czasie wyżu demograficznego.

Bundesbank zasugerował, że do 2070 roku należy podnieść wiek emerytalny w Niemczech do 69 lat i czterech miesięcy.

Zobacz także

Gdyby osoby urodzone w roku 2001 zaczęły przechodzić na emerytury w maju 2070, czyli w wieku 69 lat i czterech miesięcy, to nie tylko odciążyłoby to kasy emerytalne, ale wzmocniło także cały potencjał gospodarczy kraju - podkreślił Niemiecki Bank Federalny.

DW podkreśliło, że ostatni pakiet ustaw emerytalnych niemieckiego rządu ma gwarantować do 2025 roku wysokość przeciętnego świadczenia na poziomie 48 proc. średniej krajowej pensji.

Za standardowego niemieckiego emeryta uważana jest osoba, która przepracowała 45 lat zarabiając w tym czasie tyle, ile wynosiło średnie wynagrodzenie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Deutsche Welle