Zamknij

Trzynasta emerytura. Kiedy wypłata świadczenia? [HARMONOGRAM]

14.01.2020 09:10
Emerytury 2020. Kiedy wypłata trzynastek? Ile na rękę?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

W sześciu terminach zostaną w kwietniu tego roku wypłacone trzynaste emerytury. Ile pieniędzy na rękę trafi do seniorów? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trzynaste emerytury, które po raz pierwszy zostały wypłacone w maju 2019 roku, zostaną wprowadzone na stałe.  

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu uchwalono ustawę, która wprowadza na stałe dodatkowe świadczenie na emerytów i rencistów. Taką obietnicę złożyli politycy PiS podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Emerytura zostanie wypłacona w wysokości minimalnego świadczenia. W 2020 roku wyniesie ono 1200 zł brutto, czyli będzie o 100 zł wyższe niż rok wcześniej.

Zobacz także

Trzynasta emerytura. Kiedy wypłata?

Zgodnie z zapowiedziami rządzących, trzynaste emerytury trafią do seniorów wraz z kwietniową wypłatą regularnych świadczeń. 

Pieniądze zostaną wypłacone według harmonogramu następującego harmonogramu w sześciu terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Według wyliczeń portalu Money.pl, emeryci na rękę otrzymają około 980 zł trzynastki na rękę.  

Tymczasem w przypadku regularnej emerytury również w wysokości 1200 zł brutto, do kieszeni emeryta trafia około 1025 zł. Dlaczego? 

Istnieje w tym przypadku inny mechanizm odliczenia opodatkowania i pozostałych opłat. Podatek dochodowy przy regularnych emeryturach jest rozkładany na 12 miesięcy. Od tego odliczana jest kwota zmniejszająca podatek. 

W przypadku trzynastek nie obowiązuje kwota wolna od podatku. Od nowego świadczenia za to trzeba odjąć kwotę na składkę zdrowotną (około 108 zł) oraz podatek dochodowy (ok. 111 zł). W rezultacie otrzymujemy kwotę około 981 zł. 

Zobacz także

Trzynasta emerytura. Zasady

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem finansowania trzynastek mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) i z budżetu państwa.

Z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 roku zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Zobacz także

W 2020 roku ma to kosztować ok. 11,75 mld zł, a w roku 2021 – ok. 22,7 mld zł.

Po raz pierwszy trzynastki, w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 roku. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. W 2021 roku rząd planuje także wypłatę czternastej emerytury.

RadioZET.pl/Money.pl/PAP