Zamknij

„SE”: trzynasta emerytura będzie wypłacona przed wyborami prezydenckimi

22.11.2019 10:08
Emerytury 2020. Ile wyniesie trzynasta emerytura? Kiedy wypłata?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Trzynasta emerytura ma zostać wypłacona przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi – podał „Super Express”. Sejm uchwalił ustawę, która przyznaje finansowanie świadczenia z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ile będzie wynosić trzynasta emerytura w 2020 roku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w maju 2019 roku. Zgodnie z zapowiedziami PiS-u dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów zostanie wprowadzone na stałe.

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę w sprawie zmiany Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na Fundusz Solidarnościowy. Z puli pieniędzy, która do tej pory była zarezerwowana na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, od nowego roku pokrywane będą koszty trzynastej emerytury.

Zobacz także

Zgodnie z nowelizacją pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 roku, wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia.

Dotychczas w projekcie przyszłorocznego budżetu nie było wskazane finansowanie wypłaty trzynastych emerytur. Chodzi o 12 mld zł. 

Zobacz także

Trzynasta emerytura. Ile wyniesie?

Kiedy zostaną wypłacone dodatkowe świadczenia dla seniorów?

– Patrząc na kalendarz polityczny, trzynastki mogą być wypłacone w marcu lub kwietniu, ponieważ w maju odbywają się wybory prezydenckie – przewidywał Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w rozmowie z „Super Expressem”.

Z kolei zdaniem posła PiS Tadeusza Cymańskiego decyzję o wypłacie trzynastki podejmie minister finansów po konsultacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Moim zdaniem świadczenie będzie wypłacone w terminie waloryzacji albo około waloryzacji.

Tadeusz Cymański

Ile będzie wynosić trzynasta emerytura w 2020 roku? Według „Super Expressu” powinna wzrosnąć do 958 zł netto, czyli o 70 zł więcej od tegorocznego świadczenia, tj. 888 zł na rękę.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express