Zamknij

Rekordziści pracowali nawet 60 lat. Oto najwyższe emerytury w Polsce

23.01.2020 12:10
najwyższe emerytury w Polsce
fot. Shutterstock/StanislauV (ilustracyjne)

Średnia emerytura to nieco ponad 2 tysiące złotych. Rekordziści otrzymują świadczenie nawet w wysokości 20 tysięcy złotych, jednak część z nich długo na to pracowała – informuje portal prawo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Tylko cztery kobiety znalazły się w gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia w kraju – ustaliło Prawo.pl. Te najwyższe, przekraczające 20 tysięcy złotych, dostają cztery osoby: trzech mężczyzn i jedna kobieta. Serwis wskazuje, że w wyjątkowych przypadkach seniorzy dorobili się wysokich emerytur pracując nawet po 60 lat.

Realia przeciętnego emeryta w Polsce wyglądają jednak zupełnie inaczej. Prawo.pl powołuje się na dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Wynika z nich, że na koniec października 2019 roku przeciętna emerytura wyniosła 2 379,19 zł i była wyższa o 100,73 zł niż przed rokiem. Emerytury zaś pobierało 5,86 mln osób. Liczba odchodzących na emeryturę stale rośnie ze względu na warunki demograficzne w Polsce. Od kwietnia 2015 roku przybyło ponad milion emerytów.

Zobacz także

Serwis wskazuje, że dłuższy staż pracy w zamian za wyższe świadczenie wybierają nieliczni. Większość seniorów, tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) rezygnuje z pracy.

Z danych ZUS, na które powołuje się prawo.pl wynika, że najwyższe emerytury - w granicach 10 tysięcy złotych brutto i więcej -  otrzymuje 45 osób w kraju. Czwórka seniorów otrzymuje  dwa razy więcej, ponad 20 tysięcy złotych. Rekordziści długo pracowali na emerytury: 57 lat, 60 lat, 61 lat i więcej niż 61 lat.  Tylko jeden mężczyzn z tej czwórki zakończył aktywność zawodową w wieku 78. Pozostali przeszli na emeryturę po przekroczeniu 80 roku życia.

Zobacz także

- Przedstawione dane to oczywiście wyjątki od reguły. Zdecydowana większość pracowników przechodzących na emeryturę otrzymuje dużo niższe świadczenia. Mogę się jedynie domyślać, że w tej grupie raczej nie znajdziemy przedsiębiorców, czyli osób opłacających najczęściej składki w minimalnej wysokości – mówi dla serwisu prawo.pl Monika Gładoch, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny.

Jakie zmiany czekają emerytów w nadchodzących miesiącach? Sejm pracuje nad projektem emerytury bez podatku. Tymczasem od 1 stycznia minimalne świadczenie wzrosło do 1200 złotych brutto. W tej wysokości każdego roku wypłacana będzie trzynastka. Czternaste świadczenie będzie wypłacane od listopada 2021 roku, a jego wysokość zależna będzie od dochodów seniora.

Zobacz także

RadioZET.pl/prawo.pl