Zamknij

W 2025 roku trzeba podnieść wiek emerytalny - radzą eksperci

03.12.2019 21:23
Emerytury 2020. Eksperci: za sześć lat trzeba podnieść wiek emerytalny
fot. Alexander Raths/Shutterstock (ilustracyjne)

Polski system emerytalny wymaga pilnej naprawy - alarmowali eksperci Instytutu Emerytalnego w swoim najnowszym raporcie. Ich zdaniem wiek emerytalny powinien być wydłużony już za sześć lat. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W najbliższych dekadach będzie nas coraz mniej i będziemy się starzeć - wskazali dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego i Oskar Sobolewski, ekspert IE. W raporcie cytowanym przez portal Prawo.pl ostrzegli przed skutkami braku nowej reformy emerytalnej w Polsce.

Tysiąc złotych emerytury w 2060 roku?

Konsekwencje obniżenia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), co zrobił rząd PiS po wyborach w 2015 roku, poważnie dotkną pracowników już za 10 - 20 lat.

Zobacz także

Wówczas stopa zastąpienia - czyli stosunek wysokości emerytury do ostatniej pensji parownika - będzie wynosiła około 40 proc. Natomiast za kolejne 30-40 lat kobiety będą otrzymywać emeryturę na poziomie około 25 proc. wysokości ostatniego wynagrodzenia, a mężczyźni o 5 proc. więcej.

Przykład? Jeśli pracownik zarabiająca średnio 4 tys. zł i przejdzie na emeryturę w roku 2020, to świadczenie wyniesie 2 tys. zł. Z kolei przy takich samych zarobkach osoba w 2060 roku otrzyma zaledwie około 1 tys. zł emerytury. 

Dlatego dyskusję o podniesieniu wieku emerytalnego trzeba zacząć już teraz, a powinna się ona dokonać - według Instytutu Emerytalnego - pod koniec obecnej kadencji parlamentu. Eksperci zarekomendowali podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla mężczyzn w 2025 roku, a dla kobiet - w 2040 roku.

Zobacz także

- Na kilka tygodni przed rozpoczęciem demontażu OFE (otwarte fundusze emerytalne - przyp. red.) i uporządkowania klasyfikacji polskiego systemu emerytalnego zwracamy uwagę na konieczność rozpoczęcia debaty, której celem jest przygotowanie i uporządkowanie całego systemu, tak żeby myśleć długoterminowo, a nie w perspektywie jednej kadencji parlamentu - podkreślił Oskar Sobolewski w rozmowie z Prawo.pl.

Trzynastka to niepotrzebny bonus?

Co więcej - zdaniem ekspertów bonusy w postaci 13. i 14. emerytury nie powinny mieć miejsca w dobrze działającym systemie. 

Jeśli w tym roku rząd PiS nie wypłaciłby jednorazowej emerytury w wysokości 1100 zł, to w ramach waloryzacji każdy emeryt otrzymałby 90 zł więcej do swojego świadczenia.

Natomiast środki z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) mogą być zabezpieczeniem na przyszłość dla pracowników, ale dopiero gdy rząd udowodni bezpieczeństwo programu - wskazali autorzy raportu. 

- Gdyby ustawodawca, kierując się między innymi wnioskami raportu Instytutu Emerytalnego, postanowił podwyższyć wiek emerytalny, warto aby przyjrzał się rynkowym doświadczeniom z wdrożenia obecnie obowiązującego niższego wieku emerytalnego. Naturalnie bowiem ponowne wydłużenie wieku emerytalnego będzie miało istotny wpływ na cały rynek pracy, nie tylko poprzez wydłużenie okresu produkcyjnego, ale również poprzez np. zmiany w zakresie ochrony przedemerytalnej - wskazała mec. Magdalena Sudoł, adwokat, szef praktyki prawa pracy w kancelarii Czublun Trębicki w rozmowie z Prawo.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl