Zamknij

Poczta: emerytury i renty trafią do Polaków przed świętami

21.12.2020 07:46
Emerytury 2020. Czy listonosz przyniesie pieniądze przed świętami?
fot. Piotr Hukalo/East News (ilustracyjne)

Emerytury i renty dostarczane przez Pocztę Polską szybciej trafią do Polaków w okresie świątecznym. O szybszej wpłacie świadczeń wcześniej zapewnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Emerytury i renty w gotówce otrzymuje nadal około 30 proc. uprawnionych do tych świadczeń Polaków. Ich dostarczeniem zajmuje się Poczta Polska, dla której okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest bardzo intensywny.

Narodowy operator pocztowy poinformował o zmianach w dostarczaniu pieniędzy przed świętami. Zgodnie z deklaracjami spółki, świadczenia będą doręczone nieco wcześniej niż zwykle.

Emerytury i renty z ZUS-u przed świętami

Pracownicy Poczty Polskiej w grudniu doręczą renty i emerytury z wyprzedzeniem. Świadczenia, które zwykle były doręczane 25 dnia miesiąca będą trafiać do klientów od 22 grudnia. Przekazy emerytalne i rentowe z terminem doręczenia przypadającym na 1 stycznia, będą doręczane od 29 grudnia - poinformowała Poczta Polska.

Zobacz także

Dodano, że przed świętami listonosze wcześniej rozpoczną doręczanie emerytur, a przesyłki będą doręczane także 24 grudnia. W Wigilię placówki pocztowe będą obsługiwały klientów krócej niż zazwyczaj, ale już 27 grudnia palcówki powrócą do standardowych godzin pracy.

W sprawie wcześniejszej wypłaty emerytur wypowiedział się także ZUS. Urzędnicy potwierdzili, że osoby, które zwykle otrzymują świadczenie 25. dnia miesiąca, w grudniu wypłatę świadczeń otrzymają na ogólnych zasadach przyjętych, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce.

- Świadczenia, które doręczane są przez listonoszy, trafią na pocztę 21 grudnia. Świadczenia, które przekazywane są na konto trafią do banków 23 grudnia, a w przypadku świadczeń przekazywanych na rachunki bankowe za granicą 22 grudnia – powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Zobacz także

- Dla terminu płatności przypadającego na 1 stycznia 2021 r. świadczenia, które doręczane są przez listonoszy, trafią na pocztę 28 grudnia. Świadczenia, które przekazywane są na konto, trafią do banków 30 grudnia, a w przypadku świadczeń przekazywanych za granicą 29 grudnia – dodał rzecznik.

Poczta Polska w okresie świątecznym

Jak informuje poczta, w Wigilię będą pracowały zarówno placówki pocztowe, kurierzy i listonosze będą doręczać przesyłki, jednak godziny ich pracy ulegną skróceniu. Także w sylwestra godziny pracy placówek ulegną skróceniu.

W Wigilię placówki pocztowe będą obsługiwać klientów do godz. 13:00 a całodobowe do godz. 14. 25 i 26 grudnia 2020 r. - placówki będą nieczynne, 27 grudnia 2020 r. nastąpi wznowienie pracy placówek całodobowych i placówek obsługujących klientów w niedziele. 31 grudnia 2020 r. placówki będą czynne do godz.14, a całodobowe do godz. 18, natomiast 1 stycznia 2021 r. - placówki będą nieczynne.

Zobacz także

Poczta informuje, że placówki zlokalizowane w obiektach funkcjonujących w innym czasie pracy (np. ministerstwa, sądy, urzędy skarbowe, urzędy gminy, centra/galerie handlowe) przystosują godziny pracy do czasu funkcjonowania podmiotów, w których są zlokalizowane.

Najbardziej aktualne informacje o czasie otwarcia wszystkich placówek są dostępne pod adresem: placowki.poczta-polska.pl.

RadioZET.pl/PAP