Zamknij

Emerytury pochłaniają równowartość 60 proc. budżetu państwa

26.11.2019 06:58
Emerytury 2020. Co piąty emeryt nie ukończył 65. roku życia
fot. Matej Kastelic/Shutterstock (ilustracyjne)

Co piąta osoba pobierająca emeryturę nie ma ukończonych 65 lat – podał „Puls Biznesu”. Ponadto utrzymanie ponad 9 milionów emerytów i rencistów w Polsce pochłania równowartość 60 proc. budżetu państwa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

„Puls Biznesu” podał, że w Polsce w 2018 roku żyło ponad 6,8 mln emerytów. To niemal o połowę więcej niż na początku tego wieku.

Do tego dochodzi nieco ponad 1 mln rencistów, czyli ludzi formalnie niezdolnych do pracy. Kolejne 1,36 mln stanowiły osoby pobierające renty rodzinne. W sumie to prawie 9,2 mln ludzi.

Zobacz także

Na jednego emeryta przypada 1,9 pracownika

Zdaniem dziennika „przez poprzednie 20 lat liczebność tej populacji utrzymywała się na względnie stałym poziomie”.

Rosnąca liczba emerytów rekompensowała malejącą liczbę rencistów po tym, jak reformy emerytalnej dwadzieścia lat temu ukróciły (ale nie wyeliminowały go zupełnie) proceder nieuprawnionych zaświadczeń lekarskich w spawie dożywotnich poborów z ZUS.

Wskazano, że „liczbę pobierających świadczenia emerytalno-rentowe warto zestawić z liczbą pracujących – i siłą rzeczy opłacających z tego tytułu »składki« finansujące wypłaty dla obecnych seniorów”.

Zobacz także

Oto konsekwencje systemu emerytalnego w Polsce

„Puls Biznesu” podał, że według badania BAEL w drugim kwartale tego roku populacja pracujących liczyła niespełna 16,5 mln osób.

„Nawet jeśli doliczymy około 1 mln imigrantów pracujących w Polsce i w większości nieuwzględnionych w tym badaniu, to na każdego emeryta i rencistę przypada 1,9 pracującego. A gdyby uwzględnić tylko pracujących w sektorze prywatnym, relacja ta obniżyłaby się do około 1,4” – podał „Puls Biznesu”.

Ponadto co piąta osoba pobierająca emeryturę nie miała ukończonych 65 lat. W tej grupie ponad 121 tys. emerytów nie miało nawet 55 lat, a kolejne 145,7 tys. pobierało emerytury, choć nie obchodziło jeszcze 60. urodzin.

Ze statystyk wynika, że 60-latek ma przed sobą średnio 19 lat życia, a 60-latka ponad 24 lata. W rezultacie – kobiety przechodzące na emeryturę przed 60. rokiem życia nierzadko będą pobierać emeryturę dłużej, niż wynosił ich okres aktywności zawodowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP