Zamknij

Zandberg: rośnie zagrożenie ubóstwem emerytów. To niewygodne dla PiS

16.01.2020 09:56
Emerytury 2020. Adrian Zandberg o odrzuceniu projektu podwyżki do 1600 zł
fot. Radio ZET

Mamy dziś w Polsce poważny problem, którym jest to, że rośnie zagrożenie ubóstwem emerytów - podkreślił poseł Lewicy Adrian Zandberg w Gościu Radia ZET. W środę sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny odrzuciła projekt ustawy w sprawie podwyżki emerytury minimalnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Emerytura podstawowa w wysokości 1600 zł brutto była jedną z propozycji Lewicy podczas ostatniej kampanii wyborczej.

W nowej kadencji sejmu Posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy, która zakładała ustanowienie podstawowej emerytury.

Zobacz także

Projekt ustawy, który w środę przedstawiła przewodnicząca komisji Magdalena Biejat (Lewica), zakładał m.in. zniesienie limitu 30-krotności przy składkach ZUS, podniesienia najniższej emerytury i renty do 1600 złotych, a najniższej renty dla osób częściowo niezdolnych do pracy do 1200 złotych oraz wprowadzenia pojęcia najwyższej emerytury, która wynosiłaby sześciokrotność minimalnego wynagrodzenia.  

Jednak Komisja Polityki Społecznej i Rodziny odrzuciła tę propozycję. Za niedopuszczeniem projektu do dalszych prac głosowało 28 posłów, czterech było przeciw, jedna wstrzymała się od głosu. Przeciwko projektowi byli nie tylko posłowie PiS, ale również z Koalicji Obywatelskiej.

Ostatecznie o losach projektu zdecyduje Sejm. Posłem sprawozdawcą została Teresa Wargocka (PiS).

Zobacz także

"Coraz większy dystans pomiędzy emeryturami a płacami"

Do sprawy odniósł się w Gościu Radia ZET Adrian Zandberg.

- Mamy dziś w Polsce poważny problem, którym jest to, że rośnie zagrożenie ubóstwem emerytów. To jest bardzo niewygodny temat dla PiS, bo PiS z tym nie udało się wiele zrobić przez te 4 lata rządów - podkreślił poseł Lewicy.

Mamy coraz większy dystans pomiędzy emeryturami a płacami. A biorąc pod uwagę to, jak jest skonstruowany nasz system emerytalny, biorąc pod uwagę to, że ludzie, którzy pracowali całe życie na śmieciówkach, którzy mają nieciągłość zatrudnienia, będą w najbliższych latach przechodzi na emeryturę, to zagrożenie ubóstwem emerytów będzie rosnąć

Adrian Zandberg

Zdaniem Zandberga reforma systemu emerytalnego według Lewicy jest oparta na sprawdzonych szacunkach.

Po pierwsze, my wskazaliśmy, w jaki sposób, modyfikując system emerytalny, można te środki gromadzić. Po drugie, ważna sprawa, są wydatki, na które PiS lekką ręką pieniądze wydaje. A to są dokładnie te pieniądze, których można było użyć na wzmocnienie systemu emerytalnego. Mam na myśli 2 miliardy złotych przekazane w prezencie telewizji publicznej

Adrian Zandberg

Poseł Lewicy podkreślił, że podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji rodziny poparcie dla projektu emerytury podstawowej udzielili związkowcy z PZZ.

Był głos społeczny i dla mnie jednak to było dosyć dziwne, bo ja pamiętam, że jak PiS proponuje trzynastą emeryturę, to PO głosuje za tą trzynastą emeryturą razem z PiS. A jak Lewica proponuje to, żeby zająć się sytuacją najbiedniejszych emerytów, to nie wiem, czy to z jakiejś politycznej kalkulacji czy ze względu na jakieś ideologiczne przyczyny, ale to głosowanie PO było dla nas pewnym zdziwieniem

Adrian Zandberg

Zobacz także

RadioZET.pl