Zamknij

Emerytury. Najwyższe świadczenie z ZUS wynosi 22,4 tys. zł

22.07.2019 14:46
Emerytury 2019. Najwyższe świadczenie z ZUS wynosi 22,4 tys. zł
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Cztery grosze — tyle wynosi najmniejsza emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei najwyższe świadczenie wynosi 22,4 tys. złotych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, najszybciej rosną najniższe i najwyższe świadczenia emerytalne. W ciągu roku o 34 proc. wzrosła liczba świadczeń powyżej 5 tys. zł. 

Ile wynosi najwyższa emerytura?

Dokładnie 427 osób pobiera emerytury większe niż 10 tys. zł. Z kolei 11 emerytów ma świadczenia powyżej 15,0 tys. zł. Największa wypłacana emerytura to 22,4 tys. zł.

Zobacz także

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS cytowany przez „DGP”, zaznaczył, że „wysokość najwyższych świadczeń jest często pochodną nie tylko samej wysokości odprowadzanych składek, ale stażu ubezpieczeniowego”.

Najwyższe świadczenie otrzymuje mężczyzna, który na emeryturę przeszedł po 57 latach pracy, w wieku ponad 81 lat. Pamiętajmy, że każdy dodatkowy rok pracy w okresie, gdy przekraczamy granicę powszechnego wieku emerytalnego, może nam podnieść świadczenie o 8–10 procent.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS

W skrócie — dzięki dalszej pracy zarobkowej po przekroczeniu wieku emerytalnego można liczyć na wyższe świadczenie z powodu waloryzacji stanu konta w ZUS.

Z kolei liczba świadczeń emerytalnych poniżej 500 złotych wzrosła o 31,3 proc. Najniższa emerytura wynosi 4 grosze. 

Zobacz także

Ci ze świadczeniem pokroju kilku groszy czy nawet kilkudziesięciu groszy to osoby, które mają minimalny możliwy staż ubezpieczeniowy. Świadczeniobiorca z emeryturą 4 groszy ma składki odprowadzone od umowy-zlecenia za 1 miesiąc i 13 dni.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS

Ile wynosi średnia emerytura?

ZUS wylicza emeryturę od każdej odprowadzonej składki. Z tego powodu może zostać ustalona jednogroszowa albo nawet niższa emerytura — w drugim przypadku oczywiście nie będzie możliwości jej wypłacenia.

Obecnie największą grupę stanowią emeryci pobierający świadczenia w granicach od 1600 do 2000 zł. Przeciętna wysokość świadczenie emerytalnego to około 2200 złotych.

Przez waloryzację emerytury i renty z ZUS-u wzrosły średnio miesięcznie o 77,83 zł na osobę, a emerytury o 78,74 zł. W porównaniu do danych z 2018 roku liczba emerytów wzrosła o 3,3 proc. Spadła za to liczba rent.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna