Zamknij

Emerytury z rocznika 1953. Jest senacki projekt ustawy

14.11.2019 08:56
Emerytury 1953 w Senacie. Jest projekt ustawy. Wniosek. Co dalej?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

W interesie kobiet z rocznika 1953, czekających na wyrównanie emerytur, został złożony senacki projekt ustawy. Zdaniem senatorów KO Marka Borowskiego i Magdaleny Kochan to „naprawienie błędu legislacyjnego”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Emerytury dla kobiet z rocznika 1953 roku były niższe z powodu ostatniej reformy emerytalnej za czasów rządów koalicji PO-PSL. Dla grupy ponad 112 tys. kobiet zapadł w tym roku korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stanął po stronie pokrzywdzonych emerytek. 

„To jest błąd, który wykluczył grupę kobiet”

W swoim orzeczeniu zobowiązał on do wprowadzenia zmian prawnych, których parlament jednak wciąż nie uchwalił.  

– Chodzi mianowicie o tak zwane emerytki, urodzone w 1953 roku. Najkrócej powiem, że na skutek błędu legislacyjnego liczna grupa kobiet otrzymała zaniżone emerytury, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku stwierdził, że ten przepis ustawowy był przepisem niekonstytucyjnym i tym paniom należy się podwyżka emerytury i wyrównanie za minione lata. To jest pięć, czasami sześć lat, które powinny być wyrównane – powiedział Marek Borowski, senator KO.

Zobacz także

Przypomniał, że był inicjatorem analogicznej propozycji w Senacie minionej kadencji, która przez tamten Senat została przyjęta jednogłośnie, ale nie została rozpatrzona w Sejmie.

– Projekt tej ustawy jest niezbędnie potrzebny [...] Jest to błąd, który wykluczył przy reformach ubezpieczeniowych grupę kobiet urodzonych w 1953 roku – dodała Magdalena Kochan, również pani senator z KO.

Podkreśliła, że w Sejmie ubiegłej kadencji dążyła do usunięcia z obiegu prawnego tego przepisu, w wyniku petycji zainteresowanych kobiet. „Niestety strona rządowa była w tej sprawie absolutnie nieugięta” – stwierdziła.

Zaznaczyła, że przedstawiciele KO wracają do tej sprawy, „tym bardziej że Trybunał Konstytucyjny wydał w tej sprawie jednoznaczny wyrok”. „Wracamy do porządku konstytucyjnego, do obietnic PiS sprzed kampanii czy z kampanii i mówimy, naprawmy to” – dodała.

Borowski zapowiedział, że projekt ma być przyjęty jako inicjatywa ustawodawcza Senatu. Podpisy pod nim zebrali senatorowie KO i PSL.

Zobacz także

Wierzę, że projekt zostanie w Senacie przyjęty tak jak w poprzedniej kadencji. Liczymy na to, że tym razem w Sejmie nie będzie już żadnej obstrukcji i ustawa zostanie przyjęta.

Marek Borowski

Emerytury dla kobiety z rocznika 1953. Na czym polega problem?

Na początku marca tego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury kobiet urodzonych w 1953 roku przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze.

Wyrok oznacza, że kobiety te mogły złożyć wniosek o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia już bez jego pomniejszania.

Tryb i termin zależał od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS.

Kobiety z rocznika 1953, które nie odwołały się od decyzji ZUS do sądu, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego miały miesiąc na złożenie tzw. skargi o wznowienie postępowania do ZUS i termin ten minął 23 kwietnia. Kobiety, które odwołały się do sądu, miały czas do 21 czerwca.

Odwołania nie mogły jednak dotyczyć wszystkich – ZUS tłumaczył, że nie mógł przeliczyć świadczenia tym paniom, którym od doręczenia decyzji minęło już 5 lat.

Zobacz także

Z wiosennych wyliczeń resortu pracy wynikało, że z konsekwencji orzeczenia TK mogłoby skorzystać 112,5 tys. kobiet, a jej roczny koszt wyniósłby ponad 1 mld zł.

Sprawa w TK została zainicjowana pytaniem Sądu Okręgowego w Szczecinie wiążącym się z przepisem tzw. ustawy emerytalnej.

Zakwestionowany przepis ustawy o emeryturach i rentach poddany kontroli TK stanowi, że jeżeli ubezpieczony pobierał wcześniejszą emeryturę, to podstawę obliczenia emerytury zwykłej pomniejsza się o sumę pobranych już świadczeń. Rozwiązanie to weszło w życie 1 stycznia 2013 rokiem.

Według sądu pytającego przepis ten narusza konstytucję w odniesieniu do kobiet urodzonych w 1953 r., które przed 1 stycznia 2013 przeszły na wcześniejszą emeryturę. Kobiety te były ostatnim rocznikiem osób, które mogły nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, były też pierwszym rocznikiem osób, które przed 1 stycznia 2013 nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP