Zamknij

ZUS przyznaje mniej emerytur, ale wydaje na nie coraz więcej

26.04.2020 15:19
ZUS przyznaje coraz mniej emerytur, ale wydaje na nie coraz więcej
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

O 52 tys. emerytur mniej przyznał ZUS w porównaniu danych z 2019 i 2018 roku. Według ekspertów Polacy opóźniają wejście w okres emerytalny. Wzrosła za to kwota przeznaczana na świadczenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury w 2019 roku otrzymało z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kolejne 302,3 tys. osób. To o ponad 52 tys. mniej niż rok wcześniej. W 2018 roku ZUS emerytury przyznał 354,6 tys. osobom. 

Większość emerytur przyznano w 2019 r. dopiero po przekroczeniu odpowiedniego wieku (94 tys. mężczyzn i 149,8 tys. mężczyzn). 

Zobacz także

Coraz później przechodzimy na emeryturę

W ocenie ekspertów Polacy starają się opóźnić swoje wejście w okres emerytalny, aby dorobić do świadczenia. 

- 5-6 lat temu było mniej ofert pracy dla ludzi starszych. Dla nich przejście na emeryturę stanowiło często jedyną opcję. W dwóch ostatnich latach sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej. Część osób, które osiągnęły wiek emerytalny, otrzymały od swoich pracodawców propozycje pozostania w firmie. To często wiązało się nawet z podniesieniem wynagrodzenia. Takie sytuacje dotyczyły zwłaszcza pracowników wykwalifikowanych, ponieważ trudno było znaleźć sensowne zastępstwo - komentował ekonomista Marek Zuber w rozmowie z agencją Monday News.

Z kolei Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, podkreślił sytuację kobiet, które starają się dorobić do swoich świadczeń podczas gdy, więcej mężczyzn korzystaa z uprawnień do wcześniejszej emerytury np. w służbach mundurowych.

- 60-letnia kobieta ma przed sobą średnio 24 lata życia. Przechodzenie na emeryturę w tym wieku to moim zdaniem bardzo zła decyzja. Świadczenie przyznane przez ZUS będzie zachowywało siłę nabywczą ze względu na waloryzację o inflację, ale wynagrodzenia wzrosną znacznie szybciej i u emerytów pojawi się poczucie zubożenia - powiedział Mordasewicz w rozmowie z Monday News.

Zobacz także

Kobiety zarabiają o kilkanaście procent mniej od mężczyzn, co ma wpływ na wysokość późniejszego świadczenia. Ale podstawową przyczyną niskich emerytur kobiet jest niższy niż dla mężczyzn wiek emerytalny i w rezultacie dłuższy czas pobierania świadczenia

Jeremi Mordasewicz

ZUS coraz więcej wydaje na emerytury

Pomimo że spada liczba przyznawanych przez ZUS emerytur, to rosną koszty świadczeń.

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u w rozmowie z Monday News poinformował, że w 2019 roku Zakład przeznaczył na emerytury ponad 163,7 mld złotych. Tymczasem przed rokiem ta kwota wyniosła przeszło 152,3 mld złotych.

W ocenie Marka Zubera przy ocenianiu tych danych kluczowe są dwa czynniki - relatywny wzrost liczby pobierających świadczenie, co wynika ze starzenia się naszego społeczeństwa, oraz waloryzacja emerytur, na którą wpływ miała inflacja.

Zobacz także

RadioZET.pl/Monday News/Interia.pl