Zamknij

Praca po 60-tce? Polacy nie spieszą się na emeryturę

28.09.2020 15:18
Emerytura. Polacy chcą pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego
fot. Shutterstock/vivooo (Ilustracyjne)

54 procent badanych woli dalej pracować, niż przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego – wynika z sondażu przeprowadzonego dla portalu Ciekaweliczby.pl.

60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tyle w Polsce wynosi obecnie wiek emerytalny. Z sondażu dla serwisu Ciekaweliczby.pl wynika jednak, że Polacy po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal chcą pracować.

Dlaczego Polakom nie śpieszy do się na emeryturę? Powodem mogą być niskie świadczenia i chęć dorobienia do przyszłych wypłat.

Seniorzy wolą pracę niż emeryturę

54 procent Polaków woli nadal pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, żeby mieć wyższą emeryturę – podaje serwis Ciekaweliczby.pl. Odmiennego zdanie jest 46 procent ankietowanych, którzy deklarują chęć przejścia na emeryturę tak szybko, jak będzie to możliwe – nawet kosztem niskich świadczeń.

Zobacz także

W sondażu dla portalu zapytano także Polaków o preferencje polityczne. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to Prawo i Sprawiedliwość opowiadało się za obniżeniem wieku emerytalnego, zaś Koalicja Obywatelska (wówczas Platforma Obywatelska) – za jego podwyższeniem. Okazuje się, że najwięcej osób chętnych do pracy także po osiągnięciu wieku emerytalnego to wyborcy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Jest ich odpowiednio 57 i 63 procent.

Zobacz także

Co ciekawe, największy odsetek osób deklarujących dalszą pracę po 60-tce nie ma więcej niż 34 lat. To właśnie przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata mają największe obawy co do wysokości przyszłych emerytur. Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl wskazuje, że wyniki sondażu dowodzą, że świadomość zależności między stażem pracy a wysokością emerytur rośnie.

To pokazuje, że przy odpowiedniej kampanii edukacyjnej wyjaśniającej zależność między dłuższą pracą a wysokością emerytury jest szansa, by zachęcać coraz więcej osób do dłuższej pracy. Tym bardziej, że z badania wynika, iż większość Polaków lubi swoją pracę i uważa, że jest ona wartością

Alicja Defratyka

Wśród zwolenników szybszego przejścia na emeryturę najwięcej jest wyborców Zjednoczonej Prawicy. W sondażu udział wzięło 55 pracujących Polaków i 45 procent niepracujących. 60 proc. ankietowanych z grupy pracujących głosuje na Koalicję Obywatelską, natomiast wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości pracuje 53 proc. elektoratu.

Najniższa emerytura od 1 marca 2020 roku wynosi 1200 złotych brutto. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda, za rok minimalne świadczenie wzrośnie o 50 złotych i wyniesie 1250 zł.

RadioZET.pl/Ciekaweliczby.pl