Zamknij

W jakim państwie najlepiej spędzić emeryturę?

30.09.2020 18:14
Emerytura. Gdzie ją najlepiej spędzić? Najnowszy ranking
fot. Ruslan Huzau/Shutterstock (ilustracyjne)

Które państwo jest najlepsze do życia na emeryturze? W rankingu banku inwestycyjnego Natixis Polska znalazła się na 27. miejscu, za Francją i Portugalią.

Emerytura w Polsce to średnio 2482,25 zł - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za I kwartał tego roku. Wysokość świadczenia wypłacanego po zakończeniu kariery zawodowej zależy od wielu czynników - uwarunkowań systemu emerytalnego, odłożonych oszczędności w innych źródłach czy stażu pracy.

Jak emerytura w Polsce wypada na tle innych krajów? Próbuje to pokazać coroczny ranking Global Retirement Index, opracowywany przez francuski bank inwestycyjny Natixis. Właśnie opublikowano jego najnowsza edycję.

Gdzie emerytura jest najlepsza?

Jak podał portal Forsal.pl, raport pokazał ogromny wpływ kryzysu podczas pandemii koronawiursa na sytuację emerytów na świecie. Długi okres niskich lub ujemnych stóp procentowych, rekordowy poziom długu publicznego, recesja, nierówności dochodowe i zmiany klimatu - to tylko niektóre czynniki, przez które seniorzy mogą zapomnieć o stabilnej finansowo "jesieni życia".

Szczególnym zagrożeniem dla emerytów są ujemne stopy procentowe. Mogą one doprowadzić do tego, że uzyskanie przyzwoitych dochodów z bezpiecznych inwestycji będzie prawie niemożliwe. "W raporcie stwierdzono, że w 16 z 44 badanych krajów pięcioletnia średnia realnych (skorygowanych o inflację) stóp procentowych była ujemna" - wskazał portal.

Raport Global Retirement Index obejmuje 44 państwa świata i wskazuje, gdzie emerytura najbardziej się opłaca pod względem dobrostanu i bezpieczeństwa finansowego. Na pierwszym miejscu znalazła się Islandia. Na podium znalazła się jeszcze Szwajcaria i Norwegia. 

Polska w ogólnym rankingu zajęła 27. pozycję (tak samo jak rok temu), tuż za Francją i Portugalią. Jednak pod względem jakości życia nasz kraj zajął 37. pozycję (z państw UE gorsze były tylko Węgry).

Ranking krajów pod względem emerytur
fot. Natixis/mat. prasowe

Nasz kraj nie wypadł najgorzej w generalnym zestawieniu spośród członków Unii Europejskiej. Niżej znalazła się Słowacja (29. pozycja), Włochy (30), Cypr (31), Hiszpania (32), Węgry (33), Litwa (35), Łotwa (36) oraz Grecja (41) - podał Forsal.pl. Ostatnie miejsce w światowym rankingu zajęły Indie.

Poza wyzwaniami wskazanymi w raporcie, polski system emerytalny w kolejnych dekadach będzie mierzył się z coraz większą luką demograficzną. O tym problemie na początku września mówiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

- Jesteśmy w XXI wieku, jesteśmy na dodatkowym wirażu w związku ze wstrząsami spowodowanymi pandemią i trzeba jasno powiedzieć, że przecież systemy publiczne, które w Polsce gwarantują dochody na starość w ponad 80 procent, w perspektywie kilkudziesięciu lat nie będą mogły odgrywać takiej roli – zaakcentowała.

Jak przypomniała, powodami są starzenie się społeczeństwa, spadek dzietności czy wydłużanie się życia. - Według prognoz w 2059 roku na 100 w wieku produkcyjnym będzie przypadało 76 osób w wieku poprodukcyjnym; w 2080 roku – 69 osób. We wcześniejszych prognozach, przyjętych od 2036 roku na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym będą przypadały mniej, niż dwie osoby w wieku produkcyjnym – mówiła.

Przypomniała też, że system składek emerytalnych w Polsce zakłada kapitał emerytalny zależny od lat wykonywanej pracy, przy dobrej waloryzacji składek i zmniejszaniu spodziewanej długości życia po późniejszym przejściu na emeryturę.

RadioZET.pl/Forsal.pl/PAP