Zamknij

Co trzeci senior woli dostać emeryturę w gotówce niż na konto

20.10.2020 10:24
Emerytura w gotówce, nie na konto. Seniorzy nie przekonali się do banków
fot. vivooo/shutterstock (ilustracyjne)

Co trzeci emeryt i rencista woli czekać na listonosza z gotówką, niż na przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – czytamy w „Fakcie”. Dlaczego seniorzy nie przekonali się do bankowości?

Emerytura w gotówce, nie na konto bankowe – odpowiadają emeryci pytani przez „Fakt” o preferowany sposób wypłaty świadczenia.

Dlaczego seniorzy nadal wolą trzymać pieniądze w domu? Dziennik wylicza, że listonosze z gotówką odwiedzają nawet 2 miliony emerytów każdego miesiąca.

Emeryci wolą gotówkę, niż konto w banku

Emerytura i renta mogą być wypłacane na konto bankowe osoby uprawnionej bądź za pośrednictwem poczty do ręki emeryta lub rencisty. „Fakt” zapytał emerytów o preferowany sposób dostarczenia pieniędzy.

Zobacz także

27 proc. ankietowanych seniorów woli gotówkę od listonosza, niż przelew bankowy z ZUS. Dlaczego seniorzy nie idą z duchem czasu i nie stawiają na bezpieczeństwo? W rozmowie z dziennikiem emeryci tłumaczą, że dzięki gotówce przechowywanej w domu czują się pewniej i sprawniej kontrolują wydatki.

Seniorzy w rozmowie z dziennikiem tłumaczą, że konto w banku to dla nich dodatkowy problem. Emeryci często nie potrafią sprawnie poruszać się po bankowości mobilnej, przez co założenie konta bankowego wiąże się z wizytą w placówce.

Zobacz także

Jak wskazują ankietowani, listonosz od lat przynosi im emeryturę, do czego zdążyli się już przyzwyczaić. Jednak seniorzy, którzy zdecydowali się na założenie konta bankowego, chwalą sobie to rozwiązanie. Nie muszą bowiem czekać na listonosza, czy fatygować się z awizo na pocztę.

ZUS wskazuje, że emeryci w każdej chwili mogą zmienić sposób wypłaty świadczenia. Wystarczy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia na rachunek bankowy. Można go pobrać ze strony internetowej ZUS lub udać się do placówki.

RadioZET.pl/”Fakt”