Zamknij

Kobiety z rocznika 1953 bez większych emerytur? Jest wyrok SN

03.12.2019 08:09
Emerytura rocznik 1953. Wyrównanie. Wyrok Sądu Najwyższego
fot. Shutterstock/StanislauV (ilustracyjne)

Sąd Najwyższy przyniósł złe wieści dla stu tysięcy kobiet urodzonych w 1953 rok. Szanse na wyrównanie i wyższe emerytury maleją.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, że ustawodawca mógł zmienić przepisy, pozbawiając część emerytów prawa do korzystnego przeliczenia ich świadczenia – wynika z orzeczenia, o którym pisze „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

Emerytura kobiet z 1953 roku. O co chodzi w tym sporze?

Emerytkom z tego rocznika obniżono świadczenia wskutek podwyższenia wieku emerytalnego w 2013 roku. Kobiety zgodnie z przepisami sprzed 2013 roku przeszły na emeryturę w wieku 60 lat. Gdy podwyższono wiek emerytalny do 65 lat dla kobiet i 67 lat dla mężczyzn, emerytki zaczęły otrzymywać niższe o kwotę już wypłaconych emerytur świadczenie. Emerytki od lat walczą o wyrównanie świadczenia, na co Trybunał Konstytucyjny dał zielone światło.

Zobacz także

Sprawa, którą zajął się Sąd Najwyższy dotyczy kobiety z roku 1952, która przeszła na emeryturę w 2008 roku. Choć powszechny wiek emerytalny ukończyła w 2012 roku jeszcze przed niekorzystną dla emerytów reformą przepisów, wniosek o przeliczenie świadczenia złożyła dopiero w 2016 roku – opisuje gazeta.

Zarówno ZUS, jak i sądy powszechne nie przeliczyły jej świadczenia na korzystnych warunkach powołując się na przepisy z 2013 roku. Zgodnie z nimi, przy liczeniu emerytury z nowego systemu, ze stanu konta należy potrącić wypłacone dotychczas świadczenia, obliczone na starych zasadach. Kobieta nie zgadzała się z tą decyzją zarzucając, że żaden organ rentowy nie poinformował jej o zmianie przepisów przed ich wejściem w życie.

Zobacz także

Dziennik informuje jednak, że Sąd Najwyższy w uchwale z 28 listopada uznał, że nowe zasady liczenia świadczeń dotyczą wszystkich osób, które wniosek w tej sprawie złożyły po zmianie przepisów. Aby emerytki mogły liczyć na korzystne przeliczenie emerytury, powinny złożyć wniosek przed 2013 rokiem.

„Rzeczpospolita” podsumowuje, że emerytki nie mogą liczyć na sądy. Ostatnią deską ratunku będzie ustawa procedowana w parlamencie. Choć TK zobowiązał ustawodawcę do zmiany przepisów, po stronie rządu nie widać chęci do wszczęcia procesu legislacyjnego. Wynika to z wysokiego kosztu realizacji wyroku TK – opusie gazeta. Jedynie senat przygotował projekt, który przewiduje wyrównania dla kobiet i załatanie luki w prawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”