Zamknij

Emerytura powiązana z liczbą dzieci? Polacy podzieleni

29.01.2020 14:42
Emerytura powiązana z liczbą dzieci. Jak Polacy oceniają ten pomysł?
fot. Shutterstock/StanislauV (ilustracyjne)

Sugestia wiceminister rodziny w sprawie uzależnienia wysokości emerytury od liczby dzieci wywołała burzę w sieci. Jak Polacy oceniają ten pomysł?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  
Politycy nie od dziś zastanawiają się nad tym, jak pokonać kryzys demograficzny i uratować system emerytalny.

- Być może, w dalszej perspektywie, państwa europejskie będą musiały zmierzyć się z wyzwaniem przebudowy systemu emerytalnego. Myślę tu o powiązaniu go z liczbą posiadanych dzieci. Tak, by system wspierał dzietność - powiedziała na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. demografii i wiceminister rodziny.

Zobacz także

Pomysł wiceminister rodziny wywołał burzę w sieci. Co na ten temat myślą Polacy? Pracownia IBRiS na zlecenie Interii, zapytała o to społeczeństwo. Okazuje się, że większość z nas jest przeciwna temu pomysłowi.

53 procent osób na pytanie, jak ocenia pomysł takiej reformy systemu emerytalnego, wskazała odpowiedź „zdecydowanie źle”, lub „raczej źle”. Odpowiedzi "zdecydowanie dobrze" i "raczej dobrze" wybrało 26 proc. badanych.

Zobacz także

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z Interią nie jest zdziwiony wynikami sondażu. Jak twierdzi, Polacy zdają sobie sprawę z tego, na czym polega obowiązujący system emerytalny: świadczenie zależy od ilości składek odkładanych w czasie pracy. - Dlatego liczba dzieci nie ma nic do wysokości świadczenia - mówił ekonomista.

Zobacz także

Jakie zmiany w emeryturach w 2020 roku?

W 2020 roku minimalna emerytura wzrosła do 1200 złotych. W tej wysokości każdego roku wypłacana będzie trzynastka. Czternaste świadczenie będzie wypłacane od listopada 2021 roku, a jego wysokość zależna będzie od dochodów seniora. Tymczasem w parlamencie procedowany jest projekt zakładający zwolnienie emerytur z podatku dochodowego.

RadioZET.pl/Interia.pl