Zamknij

Emerytura nie wystarcza. Seniorzy coraz częściej się zadłużają

13.11.2020 12:35
Seniorzy wpadają w długi
fot. Marek BAZAK/East News

W czasie pandemii przybyło dłużników powyżej 60. roku życia. Seniorzy najczęściej zadłużają się w bankach, a do oddania mają łącznie 5,8 mld złotych.

Emerytura często nie jest w stanie pokryć wydatków seniorów. Co często zapożyczają się w bankach i nie wywiązują się z zobowiązań.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że całkowite zadłużenie osób na emeryturze wynosi obecnie ponad 5,8 mld zł. To prawie dwa razy więcej niż jeszcze 5 lat temu.

Emeryci z rekordowym długiem

Sytuacja finansowa seniorów w pandemii na pozór może wydawać się stabilna. Nie stracili pracy, nie zostali odcięci od dochodów, ich wydatki są stałe a emerytura na bieżąco waloryzowana.

Zobacz także

Eksperci z KRD wskazują jednak, że koronakryzys może sprowadzić na seniorów kłopoty finansowego. Eksperci prognozują, że pandemia może pogłębić wzrost zobowiązań seniorów, ponieważ starsze pokolenie będzie wspierać finansowo młodych, których sytuacja w ostatnim roku uległa pogorszeniu.

Wydawałoby się, że seniorzy mają ustabilizowaną sytuację życiową, nawet w czasie kryzysu. Ich emerytura, dzięki waloryzacji, utrzymuje swoją wartość na przestrzeni lat. Okazuje się jednak, że są momenty, kiedy suma wydatków może przewyższać posiadany budżet. Zwłaszcza gdy konieczne staje się wykupienie zabiegów czy leków lub gdy pomocy potrzebuje młodsze pokolenie

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Ekspert dodaje, że wówczas seniorzy udają się do banków po pożyczki, których nie zawsze są w stanie spłacić. Tarapaty finansowe emerytów odzwierciedlają statystyki KRD. Kwota zadłużenia emerytów w ciągu 5 lat niemal się podwoiła. Liczba dłużników 60 + także wzrosła, ale nieznacznie. Z 317 tysięcy osób w listopadzie 2015 roku liczba dłużników urosła do 322 tysięcy w bieżącym roku. Każdy z dłużników ma średnio 18 tysięcy złotych do oddania.

- Sytuacja emerytów w naszym kraju jest w miarę stabilna, ale wciąż nie mogą oni pozwolić sobie na spłatę większości zobowiązań. Niepokoi również tak duży wzrost średniego zadłużenia seniora, które obecnie wynosi ponad 18 tysięcy złotych. W dodatku w tym gronie są też milionowi rekordziści, jak na przykład 81-letni dłużnik z województwa śląskiego, który ma do oddania niemal 8,4 mln zł – mówi Adam Łącki.

Zobacz także

Z raportu KRD wynika, że seniorki zadłużają się częściej niż seniorzy. Wśród zadłużonych emerytów mężczyzn jest ponad 131 tysięcy i mają do spłacenia niemal 2,5 mld zł, a kobiet ponad 191 tys. z łączną kwotą do spłaty wynoszącą nieco więcej niż 3,3 mld zł.

RadioZET.pl/mat.pras