Zamknij

Emerytura honorowa. Kto dostanie ekstra 4,5 tys zł

06.04.2021 16:16
Emerytura honorowa. Ile, kiedy, dla kogo
fot. Marek BAZAK/East News

Emeryturę honorową otrzyma w 2021 roku ponad 2 tysiące osób. Sprawdzamy, komu się należy, jakie są zasady przyznawania i ile dokładnie wynosi dodatkowe świadczenie.

Emeryci już teraz mogą zaliczyć 2021 rok do udanych pod względem podniesienia wysokości świadczeń. Dzięki rekordowej waloryzacji, podwyżka emerytur jest w tym roku najwyższa od całej dekady.

Dodatkowo seniorzy otrzymają od rządu ekstra emerytury. Tak zwane „trzynastki” trafią na konta wszystkich kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn, którzy przekroczyli 65 lat. Do seniorów, którzy mają najniższe przychody powędruje w tym roku także tzw. „czternastka”, czyli czternasta emerytura, ale to nie wszystko.

Honorowa emerytura. Ile i dla kogo

Kolejnym dodatkowym świadczeniem dla starszych osób jest honorowa emerytura. Przysługuje ona 2200 Polakom. Warunkiem jest przekroczenie setnego roku życia. Osoby w tak zaawansowanym wieku otrzymają dodatkowo od rządu 4512,41 zł brutto, co daje na rękę kwotę 3730 zł.

Z informacji podanych przez ZUS wynika, że wzrosła liczba osób uprawnionych do pobierania honorowej emerytury. W ciągu ostatnich dwóch lat przybyło w Polsce około 300 „stulatków”. W tej grupie aż 85 proc. stanowią kobiety.

Emerytura dla stulatków. Jaka kwota

Wysokość emerytury honorowej co roku wyliczana jest na nowo i powiązana jest z kwotą bazową, zależną od wynagrodzenia krajowego. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że kwota ta to przeciętne wynagrodzenie za poprzedni rok, od którego odejmuje się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne.

Świadczenie przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, którzy należą do ZUS lub KRUS i przekroczyli setny rok życia. Z danych ZUS wynika, że obecnie emerytury w Polsce pobiera 5,98 mln osób. Przeciętna wysokość pobieranego świadczenia wynosi 2559 zł.

RadioZET.pl