Zamknij

Emerytura wyższa nawet o 200 złotych. Mija termin złożenia wniosku

11.01.2021 09:10
Emerytura może być wyższa
fot. Marek BAZAK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększy świadczenia dla seniorek urodzonych w 1953 roku. Wyjaśniamy, jak zmieniły się przepisy.

Emerytury mogą być wyższe. - Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek w tej sprawie można złożyć w urzędzie do poniedziałku 11 stycznia.

Wyższa emerytura dla rocznika 1953 – zasady

Osoby, urodzone w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r., będą mogły liczyć na wyższe świadczenie.

Dlaczego? To konsekwencja zmiany niekorzystnych przepisów z 2013 roku. Wówczas wszedł w życie zapis, zgodnie z którym osobom które przeszły na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55. roku życia została obniżona emerytura powszechna - w przypadku kobiet - po osiągnięciu 60. roku życia. Kobiety, które w latach 2008-2012 przeszły na wcześniejszą emeryturę nie mogły wiedzieć, że w 2013 roku, kiedy przejdą na emeryturę z racji osiągnięcia wieku emerytalnego  ZUS obniży ich świadczenia. O niższe emerytury nie musiały martwić się kobiety urodzone w latach od 1949 do 1952, gdyż przejście na wcześniejszą emeryturę nie wpływało na wysokość świadczeń otrzymywanych po osiągnięciu wieku emerytalnego. Trybunał Konstytucyjny po długiej batalii sądowej uznał przepisy za niekonstytucyjne.

Odtąd zmienił się sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, a podstawa obliczenia emerytury powszechnej nie jest pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze.

Kto musi złożyć wniosek?

Formalności nie dotyczą wszystkich seniorów z tego rocznika. Emerytki, które już pobierają powszechną, lecz pomniejszoną emeryturę, nie muszą nic robić. ZUS z automatu ponownie przeliczy im świadczenia i po 11 stycznia poinformuje o nowej, wyższej kwocie świadczenia.

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, powinna złożyć wniosek o emeryturę powszechną najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Wzór WNIOSKU O EMERYTURĘ załączamy poniżej.

Na podstawie takiego dokumentu urząd wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Resort Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że na zmianie przepisów skorzysta ok. 74 tysięcy osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 złote, a wyrównanie zaniżonej emerytury (tj. różnica między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) - średnio 12 786 zł.

RadioZET.pl/ZUS