Zamknij

Wyższa emerytura dla byłych działaczy opozycji. Duda podpisał ustawę

01.09.2020 12:17
Emerytura dla represjonowanych w górę. Duda podpisał ustawę

Emerytura w wysokości nie niższej niż 2400 złotych dla osób represjonowanych to główne założenie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy. Kto może liczyć na wyrównanie?

Emerytury pójdą w górę za sprawą świadczenia wyrównawczego dla osób represjonowanych. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych .

Prezydent podpisał ustawę 31 sierpnia w 40-lecie porozumień sierpniowych. Z ustawy wynika, że na nowych rozwiązaniach skorzysta nawet 10 tysięcy emerytów.

Wyższe emerytury dla represjonowanych

Jak wynika z ustawy, jej podstawowym celem jest przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 złotych.

Zobacz także

Wysokość świadczenia wyrównawczego będzie zatem odpowiadała kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 złotych a kwotą emerytury lub renty pobieranej przez osobę uprawnioną.

„Świadczenie, corocznie waloryzowane, będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej i wypłacane przez Zakład Ubezpieczenia Społecznego bądź Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z emeryturą i rentą” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Zobacz także

Świadczenia wyrównawcze dla represjonowanych to nie wszystko. Byli działacze będą mogli liczyć m.in. na 50-procentowe zniżki w komunikacji miejskiej oraz tańsze przejazdy środkami transportu zbiorowego. Innym rozwiązaniem zawartym w ustawie jest umożliwienie Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zlecania organizacjom pozarządowym wykonywania zadań opiekuńczych na rzecz działaczy opozycji antykomunistycznej. Urząd ten będzie mógł także zgłosić byłych działaczy do ZUS, jeśli ci nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury lub renty.

RadioZET.pl/PAP