Zamknij

Emerytura dla psa wprowadzona przez „piątkę Kaczyńskiego”

21.09.2020 12:16
pies policyjny
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Emerytura dla psa po służbie zapisana w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Świadczenie ma zagwarantować godny schyłek życia „braciom mniejszym” pomagającym służbom mundurowym. Stawkę ma wyznaczać MSWiA.

Emerytura dla psa to jeden z nowych zapisów wprowadzonych w „piątce dla zwierząt”. W przeciwieństwie do zakazu hodowli zwierząt futerkowych, które budzi spore kontrowersje, ta propozycja spotkała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem opinii publicznej.

Świadczenie ma być wypłacane opiekunom zwierząt, które na starość odpoczywają po służbie, na której często ryzykowały swoje życie dla ludzi.

Emerytura dla psa i konia. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt

Zwierzęta wykorzystywane w wojsku, straży granicznej czy policji pełnią bardzo odpowiedzialne obowiązki. Gdy jednak przestają być potrzebne, spotyka je smutny los. Jeśli nie zostaną przygarnięte przez swoich partnerów, często trafiają do przytułków i schronisk.

„Piątka Kaczyńskiego” wprowadza zupełnie nowe standardy traktowania zwierząt, które pracowały dla ludzi: nowe przepisy przewidują wprowadzenie specjalnej emerytury, która będzie wypłacana opiekunom między innymi psów i koni, które skończyły już służbę.

Zobacz także

W zamian za swoją pracę mają być objęte opieką u schyłku swojego życia. Ustawa przewiduje, że emerytura dla zwierząt będzie ustalana przez rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oficjalnie przewidywana wysokość świadczenia nie została podana, z informacji Faktu wynika jednak, że Straż Graniczna wnioskowała, żeby stawka wynosiła 100-150 zł miesięcznie.

Zobacz także

To za mało, żeby pokryć wszystkie koszta utrzymania emerytowanych zwierząt, pozwoli jednak opiekunom na zapewnienie znacznie lepszej opieki: zamawianie wyższej jakości karmy czy częstsze wizyty kontrole u weterynarza.

Zagłosuj

Czy pracującym zwierzętom należy się emerytura?

Liczba głosów:

Nowelizacja prawa o ochronie zwierząt, nazywana też „piątką Kaczyńskiego”, została uchwalona przez Sejm i czeka teraz na rozpatrzenie przez Senat oraz podpis prezydenta. Część zapisów, dotycząca zakazu hodowli zwierząt futerkowych, wywołała kryzys w koalicji rządzącej.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl