Zamknij

Emerytura z wyrównaniem od października. Nowe przepisy weszły w życie

21.09.2021 06:51
Emerytura z wyrównaniem
fot. Autor: Krzysztof Furmaga/shutterstock

Sprawa czerwcowych emerytów została rozwiązana. Ci, którzy w tym roku przeszli na emeryturę na niekorzystnych zasadach, już w październiku dostaną wyrównanie.

Emeryci mogą liczyć na większy przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w październiku 2021 roku. Mowa o tych seniorach, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu 2021 roku.

Tegoroczni i przyszli czerwcowi emeryci nie będą już trafić na świadczeniu – wynika z noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która już obowiązuje.

Czerwcowe emerytury. Wyrównanie z ZUS od października tylko dla tegorocznych emerytów

Do chwili wejścia w życie noweli złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu wiązało się z niższym świadczeniem. Dlaczego? W przypadku ustalania wysokości emerytury akurat w tym miesiącu, kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlegała bowiem dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok.

Nasze wyliczenia wskazują, że emerytura czerwcowa wyliczona na dotychczasowych zasadach byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury 

prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Dzięki noweli przyszli i  emeryci załapią się zarówno na roczną, jak i kwartalną waloryzację, a świadczenie będzie wyższe. Jeśli ZUS przyznał prawo do emerytury w czerwcu tego roku, przeliczy jej wysokość na korzystniejszych zasadach, a seniorzy z automatu dostaną hojniejszy przelew.

Na przeliczenie świadczeń ZUS ma 30 dni od wejścia ustawy w życie (od 18 września). Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało.  Jak mówi dla DGP Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS, urząd wypłaci świadczenia z wyrównaniem już w październiku tego roku.

– Zakład będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca br. w październikowych terminach płatności, czyli 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25. Wypłata za październik 2021 r. będzie realizowana już w nowej wysokości – mówi przedstawiciel ZUS.

Co istotne, na wyrównanie załapią się jedynie tegoroczni, czerwcowi emeryci. Seniorzy, którzy dopiero przejdą na emeryturę w czerwcu w kolejnych latach z automatu otrzymają świadczenie na korzystniejszych warunkach. Prawo pomija jednak tych, którzy w ubiegłych latach przeszli na emeryturę w czerwcu.

RadioZET.pl/ZUS/DGP