Zamknij

Emerytura bez podatku. Znamy datę przyjęcia projektu ustawy

23.07.2021 08:58
Emerytura bez podatku. Znamy datę przyjęcia projektu ustawy
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EastNews

- Jestem przekonany, że do 30 listopada rząd przyjmie emeryturę bez podatku - mówi "Super Expressowi" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Nadal jednak przedłużają się prace nad projektem ustawy.

Polski Ład  ma być wsparciem dla polskiej gospodarki po pandemii. W projekcie Zjednoczonej Prawicy ważnym elementem są emerytury oraz udogodnienia dla seniorów. Już w maju pisaliśmy o tym, że seniorzy mają zyskać nawet 2 tys. zł. 

Rząd zapowiedział wprowadzenie tzw. emerytury bez podatku, która ma wejść w życie wraz z początkiem 2022 roku. Super Express podkreśla jednak, że „nadal nie ma projektu ustawy, a prace się przedłużają”.

Polski Ład. Kiedy emerytura bez podatku

Rząd zapowiadał, że w czerwcu 2021 roku będzie gotowy projekt ustawy o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. Dlaczego jest on tak ważny dla emerytów? Jest tak dlatego, że seniorzy, którzy pobierają świadczenia w wysokości do 2500 złotych mają mieć nieopodatkowaną emeryturę.

Kolejnym deklarowanym terminem publikacji treści projektu był lipiec 2021. Jednak na tydzień przed zakończeniem miesiąca nadal nie znamy brzmienia dokumentu, ponieważ koalicja nie ustaliła jeszcze szczegółowych zapisów.

Dlaczego pojawia się tak duża presja czasowa związana z tym projektem? Dzieje się tak dlatego, że rządzący zapowiedzieli, iż od 1 stycznia 2022 roku będą wprowadzone zmiany w podatkach. Aby tak się stało, ustawa musi zostać przyjęta jesienią. O tym, kiedy możemy spodziewać się przyjęcia projektu ustawy mówi Super Expressowi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej

Mam wielką nadzieję i jestem przekonany, że do 30 listopada rząd przyjmie emeryturę bez podatku, to będzie cały pakiet ustaw podatkowych z Polskiego Ładu. Emerytura wejdzie od 1 stycznia 2022 roku 

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej

Kto będzie wygranym nowego projektu koalicji rządzącej? Na zmianach zyskają przede wszystkim osoby pobierające najniższe świadczenia. W praktyce będzie to wyglądać tak, że osoba pobierająca do tej pory świadczenie w wysokości 1600 złotych na rękę, od stycznia 2022 roku będzie otrzymywać o 132 złote więcej. Z kolei seniorzy, którzy miesięcznie dostają 2 tys. złotych, będą pobierać emerytury wyższe o 177 złotych.

RadioZET.pl/Super Express