Zamknij

Emerytura bez podatku? Projekt wraca do Sejmu

20.01.2020 14:50
Emerytura bez podatku. Projekt w Sejmie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz obiecał emerytom świadczenie bez podatku. Sprawą po raz kolejny zajmą się parlamentarzyści.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

- Po wyborach prezydenckich wprowadzę emeryturę bez podatku. Uczynię wszystko dla tego projektu, dla emerytów i rencistów, bo wiem, jak bardzo tego potrzebują - powiedział prezes PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt „Emerytura bez podatku” po raz kolejny wraca do Sejmu. Pierwsze czytanie ma się odbyć na kolejnym posiedzeniu izby, które zaplanowano na środę 22 stycznia. Lider PSL zebrał pod projektem 140 tysięcy podpisów obywateli.

Zobacz także

Jak mówił, poprzednim razem poselski projekt w tej sprawie został odrzucony, ale „ludowcy nie poddają się i walczą o priorytety swojego programu” – stwierdził.

 Emerytura bez podatku jest jednym z najważniejszych punktów naszego programu. To jest też moje osobiste, solenne zobowiązanie jako kandydata na prezydenta. Zrobię wszystko, po wyborach prezydenckich, wprowadzę emeryturę bez podatku. Uczynię wszystko dla tego projektu, dla emerytów i rencistów, bo wiem jak bardzo tego potrzebują 

– mówił Kosiniak- Kamysz.

Lider PSL wskazał na rosnące koszty, z którymi zmagają się seniorzy. Jak mówił, przez inflację rosną ceny w sklepach, rosną także rachunki za prąd. Kosiniak – Kamysz powołał się na badania opinii publicznej i stwierdził, że 85 procent respondentów wskazuje, że emerytura bez podatku jest korzystniejsza niż trzynasta emerytura.

Zobacz także

Emeryci zyskają 17 procent świadczenia, zaś budżet straci 20 miliardów złotych każdego roku. Tak oszacowano koszty wdrożenia projektu „Emerytura bez podatku”.

Zmiany dla emerytów

W 2020 roku minimalna emerytura wzrosła do 1200 złotych. W tej wysokości każdego roku wypłacana będzie trzynastka. Czternaste świadczenie będzie wypłacane od listopada 2021 roku, a jego wysokość zależna będzie od dochodów seniora.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP