Zamknij

Emerytura bez podatku to dobry pomysł? Posłowie podzieleni

23.01.2020 10:46
Emerytura bez podatku do komisji
fot. Piotr Molecki/East News

Zdaniem PiS to projekt niesprawiedliwy społecznie, zaś kluby PSL i Kukiz’15 przyznają, że emeryci woleliby nie płacić podatków bardziej niż otrzymywać trzynastkę. Sejm będzie kontynuował prace pod pomysłem emerytury bez PIT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę za skierowaniem do komisji obywatelskiego projektu "Emerytura bez podatku". PiS ocenił jednak, że projekt nie jest sprawiedliwy społecznie, a najwięcej zyskają osoby pobierające wysokie emerytury. Opozycja podkreślała, że dochody seniorów nie wystarczają na godne życie.

Sejm powrócił do projektu zainicjowanego przez PSL z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na czele. Polityk już w poprzedniej kadencji zgłaszał projekt emerytury bez podatku, jednak posłowie ostatecznie go odrzucili. Tym razem Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji.

Emerytura bez podatku. O  co chodzi?

Projekt opiera się na zwolnieniu emerytów i rencistów z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Posłowie, którzy zainicjowali projekt mówili w Sejmie, że sytuacja emerytów i rencistów znacznie się pogorszyła w stosunku do tego, co było półtora roku temu, gdy projekt został złożony. Wskazywali, że tegoroczna waloryzacja świadczeń nie rekompensuje wzrostu cen żywności, energii, usług i leków.

Zobacz także

PiS: to niesprawiedliwy projekt

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed ocenił, że ten projekt "nie jest sprawiedliwy społecznie i w takim kształcie, jaki jest zaprezentowany, trudny jest do zaakceptowania". Zwracał uwagę, że na likwidacji opodatkowania emerytur najwięcej zyskałyby osoby pobierające wyższe świadczenia. Wyliczył, że otrzymujący emeryturę w wysokości 1200 złotych brutto zyskałyby 175 złotych. Z kolei osoby z emeryturą 5000 złotych brutto zyskałyby 868 złotych.

Zobacz także

Poseł Urszula Rusecka z PiS podzieliła zdanie wiceministra i tłumaczyła, że partia rządząca dostatecznie troszczy się o seniorów.  

Prawo i Sprawiedliwość swoimi rządami udowodniło, że w sposób szczególny troszczy się o najsłabszych, o emerytów i rencistów. Dużo można byłoby wymieniać rzeczy, które wprowadziliśmy za naszych rządów, od trzynastej emerytury poprzez wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, matczynej emerytury i zwiększenie o prawie jedną czwartą najniższej emerytury. Szanowni państwo z opozycji – składacie emerytom nieuczciwe oferty, mamicie ich emeryturą bez podatków 

– powiedziała Rusecka

Opozycja z kontrofertą

Poseł Rafał Adamczyk z Lewicy podkreślił konieczność wprowadzenia rozwiązań podwyższających świadczenia emerytów i rencistów. Porównał Polskę do Holandii czy Chorwacji, w których to krajach obywatel odchodzący na emeryturę dostaje 100 procent wynagrodzenia, zaś polski emeryt, zaledwie 35 procent.

Przypomniał tym samym, że Lewica złożyła projekt zakładający podniesienie najniższej emerytury do 1600 złotych.  Wyraziła jednak poparcie dla projektu PSL i Kukiz’15.

Zobacz także

Poseł Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej poparł projekt, jednak zaznaczył, że musi być to rozwiązanie systemowe. Dodał, że zwolnienie od podatku lub dodatkowe świadczenie nie mogą być "kaprysem władzy" i te rozwiązania powinny być wprowadzone na stałe.

Kosiniak-Kamysz: emeryci wolą świadczenie bez podatku niż trzynastkę

Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że "85 procent Polaków popiera bardziej emeryturę bez podatku niż trzynastą emeryturę".

My się cieszymy z każdego wsparcia.  Dobrze, że jest wsparcie w postaci trzynastej emerytury. Ale niedobrze, że to nie jest wsparcie systemowe, że ono nie jest na stałe, tylko zależy od widzimisię, od tego, czy to jest rok wyborczy 

– dodał lider PSL.

Wskazał, że przy rosnącej inflacji, drożyzny w sklepach i coraz bardziej dotkliwych rachunkach za prąd, wsparcie jest konieczne.

Konfederacja bez zmian. „Podatek dochodowy nie powinien istnieć”

Projekt Emerytura bez podatku popiera także Konfederacja. - My uważamy, że podatek dochodowy jest karą za to, że się pracuje i uważamy, że podatek dochodowy nie powinien istnieć. Chcielibyśmy o tym poważnej dyskusji. Jeżeli pierwszym krokiem może być odpodatkowanie emerytów, to jesteśmy za, ponieważ uważamy, że takimi krokami należy doprowadzić do tego, żeby system został rozwiązany ostatecznie – powiedział poseł Artur Dziambor.

Zobacz także

Zmiany dla emerytów

W 2020 roku minimalna emerytura wzrosła do 1200 złotych. W tej wysokości każdego roku wypłacana będzie trzynastka. Czternaste świadczenie będzie wypłacane od listopada 2021 roku, a jego wysokość zależna będzie od dochodów seniora.

RadioZET.pl/PAP