Zamknij

Minister rodzinny: emerytura bez podatku jest niesprawiedliwa

05.03.2020 16:46
Emerytura bez podatku 2020. Marlena Maląg, minister rodziny: nie jest sprawiedliwa
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Nie przymierzamy się na razie do emerytury bez podatku, bo nie byłoby to sprawiedliwe społecznie - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, na antenie TVP Info. Dodała, że rząd waloryzuje renty i emerytury oraz wprowadza dodatkowe świadczenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury bez podatku to jeden z głównych punktów programu wyborczego Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata PSL na prezydenta.  

Lider PSL komentował też wprowadzony przez rząd program trzynastej emerytury. Jego zdaniem jest to "dodatek emerytalny" przyznawany w zależności od widzi-mi-się rządzących, a nie rozwiązanie systemowe.

Chciałbym podziękować, bo każdy grosz się liczy i emeryci ucieszą się z każdej złotówki w ich portfelu, bo bardzo tego potrzebują. Ale komu powinni podziękować? Sobie samym. Ja chciałbym podziękować emerytom, że sobie sfinansowali trzynastą emeryturę i sfinansują czternastą, bo to z waszych podatków pochodzi ta emerytura

Władysław Kosiniak-Kamysz

Emerytury bez podatku "niesprawiedliwe"

Komentując tę wypowiedź Maląg w TVP Info podkreśliła, że "trzynastka" jest rozwiązaniem systemowym.

Przypomniała, że zgodnie z ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów trzynaste emerytury będą wypłacane co roku w kwietniu.

Zobacz także

Natomiast jeżeli chodzi o emeryturę bez podatku, to (...) było by to niesprawiedliwe do tych emerytów, którzy dostają niskie emerytury, bo najwięcej zyskaliby ci emeryci, którzy pobierają wysokie świadczenia

Marlena Maląg

Zaznaczyła też, że konstytucja nakłada na wszystkich obywateli obowiązek płacenia podatków.

Nie przymierzamy się na razie (...) do emerytury bez podatku, bo nie byłoby to sprawiedliwe społecznie

Marlena Maląg

13. emerytury. Dla kogo?

Zgodnie z ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto. Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Zobacz także

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Według resortu pracy wynika, że będzie to ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

14. emerytury. Zasady

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze.

Przy wypłacie czternastek będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że pełną czternastkę w wysokości najniższej emerytury dostaną te osoby, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Zobacz także

Pozostali otrzymają czternastkę zmniejszoną, zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę - np. jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego czternastka będzie zmniejszona o 100 zł.

Także to świadczenie nie będzie podlegało potrąceniom i egzekucjom, nie będzie też miało wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy ulgę rehabilitacyjną.

Wypłata trzynastych i czternastych emerytur była jedną z obietnic PiS przed wyborami parlamentarnymi. O wprowadzeniu tego rozwiązania mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé.

RadioZET.pl/PAP