Zamknij

Waloryzacja emerytur do poprawki. Kto skorzysta na zmianach?

29.04.2020 09:12
Emerytura 2020. Waloryzacja po nowemu. Rząd proponuje zmiany
fot. Maciej Dubel/Shutterstock (ilustracyjne)

W ramach tarczy antykryzysowej 3.0 rząd proponuje zmiany w waloryzacji emerytur. Zyskają na niej osoby, które przechodząc na emeryturę w czerwcu otrzymywały niższe świadczenie od tych, którzy zrobili to np. miesiąc wcześniej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zasady przyznawania emerytur obowiązujące od lat powodowały, że osoby przechodzące na świadczenie w miesiącu czerwcu musiały się liczyć z niższym świadczeniem w porównaniu do tych, którzy robili to w innych miesiącach. 

Dlaczego? Waloryzacja roczna emerytur odbywa się w czerwcu i jest ona jedyna, jaka w tym miesiącu przysługuje osobom przechodzącym na emeryturę. W pozostałych miesiącach roku obowiązuje jeszcze waloryzacja kwartalna, podnosząca kwotę świadczenia.

Zobacz także

Waloryzacja emerytur po nowemu

W rezultacie - osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu mają niższe świadczenie od innych, którzy robią to w pozostałych miesiącach roku. Rząd postanowił zmienić tę zasadę w ramach prac nad tarczą antykryzysową 3.0.

"Zmiany na rynku pracy będące konsekwencją epidemii COVID-19 mogą spowodować, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i zamierzały jeszcze kontynuować aktywność zawodową, będą musiały podjąć, dużo wcześniej niż zamierzały, decyzję o przejściu na emeryturę, między innymi również w czerwcu 2020 roku" - zapisaniu w uzasadnieniu rządowego projektu.

Zobacz także

Zmiana ma polegać na ustaleniu wysokości emerytury w oparciu o waloryzację z maja bieżącego roku - tak, aby osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu nie były stratne. 

"Celem proponowanej regulacji jest, aby podstawa wymiaru emerytury ustalona na dzień 1 czerwca 2020 r. nie była niższa od ustalonej na dzień 31 maja tego samego roku, ze względu na inny sposób waloryzacji kapitału zewidencjonowanego na koncie ubezpieczonego" - napisali autorzy ustawy.

Proponowana zmiana spowoduje wzrost kosztów dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). W tym roku w wysokości 2,1 mln zł, a w przyszłym - 3,6 mln zł.

Ustawa o tarczy antykryzysowej 3.0 trafiła do Sejmu, który prace nad nią rozpoczął w środę 29 kwietnia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express