Zamknij

Emerytury. Wypłata trzynastki tuż przed wyborami prezydenckimi?

04.12.2019 06:53
Emerytura 2020. Trzynastka może zostać wypłacona w kwietniu - podał "DGP"
fot. dejavelinka/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd stara się, aby trzynaste emerytury zostały wypłacone w kwietniu 2020 roku – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Zachowanie terminu jest uzależnione m.in. od terminu uchwalenia ustawy oraz przygotowania ZUS-u do całej operacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Emerytury mają być jednym z elementów kampanii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Według „DGP” rząd Mateusza Morawieckiego stara się, aby dodatkowe świadczenie dla seniorów i rencistów zostało wypłacone w kwietniu.

Ma to się zbiec z kampanią wyborczą, w której prezydent Andrzej Duda (cztery lata temu otrzymał poparcie PiS) będzie walczył o reelekcję. Druga tura głosowania może się odbyć najpóźniej 17 maja.

Zobacz także

Emerytury 2020. Trzynastka i waloryzacja

Dodatkowe świadczenie dla seniorów miałoby być wypłacone na zeszłorocznych zasadach, czyli jako najniższa emerytura dla wszystkich pobierających świadczenie.

Zdaniem gazety projekt ustawy w tej sprawie ma być jednym z pierwszych, jakimi zajmie się rząd. Równolegle pracuje on nad zmianą waloryzacji na przyszły rok. Podobnie jak rok temu ma zostać powtórzona waloryzacja mieszana kwotowo-procentowa.

W sprawie jej wysokości trwają właśnie narady. Pewne jest to, że ma być nie niższa niż w tym roku, kiedy wyniosła 70 zł. Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna będzie właśnie na tym poziomie – podał dziennik.

Zobacz także

Po stronie rządowej nie brakuje jednak obaw. Resort pracy zastanawia się, czy ustawa zostanie uchwalona i czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zdąży z wypłatami.

W tym roku prace nad ustawą o trzynastych emeryturach miały ekspresowe tempo. Po październikowych wyborach PiS musi liczyć się z opozycyjnym Senatem, który może spowolnić prace nad nową ustawą.

Poligonem doświadczalnym mogą być losy ustawy o Solidarnościowym Funduszu, który powstaje z przekształcenia Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. We wtorek Senat zaczął nad nią prace. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna