Zamknij

Emerytury. Sasin: waloryzacja w 2020 roku wyniesie minimum 70 zł

05.11.2019 11:11
Emerytura 2020. Jacek Sasin: waloryzacja wyniesie minimum 70 zł
fot. Matej Kastelic/Shutterstock (ilustracyjne)

Minimum 70 złotych – tyle ma wynieść waloryzacja emerytur w przyszłym roku. Zapowiedział to wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że w budżecie 2020 r. może pojawić się niewielki deficyt, a zniesienie 30-krotności składek do ZUS nie jest jeszcze przesądzone.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zapytany we wtorek w Radiu Plus, jaka będzie przyszłoroczna waloryzacja emerytury, Sasin powiedział, że rząd przyjął waloryzację kwotowo-procentową i chce zagwarantować pewne minimum dla wszystkich.

Emerytury 2020. Jaka waloryzacja?

W tym roku, z tego, co pamiętam, ta minimalna podwyżka wyniosła 70 złotych. Będziemy również chcieli pewnie podobną wysokość w roku przyszłym utrzymać.

Jacek Sasin, wicepremier

Zobacz także

Przypomniał, że projekt przyszłorocznego, zrównoważonego budżetu został przyjęty już przez rząd i skierowany do prac w parlamencie.

Zaznaczył jednak, że pojawiły się okoliczności, które mogą doprowadzić do tego, że w przyszłym roku pojawi się niewielki deficyt budżetowy – ważą się np. losy zniesienia 30-krotności składki do ZUS, to rozwiązanie miało przynieść budżetowi dodatkowe wpływy.

Sasin podkreślił jednak, że w tej kwestii nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, a dodatkowo w trakcie prac w parlamencie nad budżetem może dojść do pewnych przesunięć czy ustalenia dodatkowych wydatków.

Zobacz także

Wiemy, że nasi koalicjanci skupieni w partii premiera Gowina mają tutaj (w sprawie 30-krotności składki do ZUS – przyp. red.) odmienny pogląd niż my w Prawie i Sprawiedliwości. Jesteśmy w stanie przychylać się do opinii naszych koalicjantów.

Jacek Sasin, wicepremier

Czy będzie 13. emerytura?

W projekcie budżetu na 2020 rok założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Przeciwko likwidacji tego limitu opowiadał się wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin, według którego oznaczałoby to realne podniesienie podatków dla wolnych zawodów i dla najwyżej wykwalifikowanych specjalistów.

Sasin zaznaczył także, chcąc uciąć spekulacje dotyczące wycofania się z wprowadzenia 13. emerytury, że rząd w ciągu najbliższych stu dni przedstawi projekt ustawy w tej sprawie.

Zobacz także

Absolutnie z tego nie wycofujemy się. Nad tym projektem w tej chwili pracuje Ministerstwo Rodziny. Co do tych pieniędzy na 13. emeryturę, to są pieniądze z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tutaj udało się wygospodarować pieniądze bez żadnej zmiany budżetu.

Jacek Sasin, wicepremier

RadioZET.pl/PAP