Zamknij

Jaki majątek posiada marszałek Sejmu Elżbieta Witek?

27.12.2019 09:36
Elżbieta Witek. Zobacz oświadczenie majątkowe marszałek Sejmu
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Ponad 200 tys. zł dochodu wykazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w najnowszym oświadczeniu majątkowym. Co jeszcze wpisała do deklaracji finansowej na początek IX kadencji Sejmu? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Elżbieta Witek od 2015 roku, czyli od momentu objęcia władzy przez PiS, piastuje ważne urzędy centralne. Ma w swoim CV m.in. tekę ministra spraw wewnętrznych i administracji. Z kolei od sierpnia tego roku jest Marszałkiem Sejmu - formalnie drugą osobą w państwie.

Podobnie jak pozostali parlamentarzyści, Witek również złożyła oświadczenie majątkowe na początek nowej kadencji Sejmu (w ławach poselskich zasiada nieprzerwanie od 2005 roku).

Zobacz także

Witek zdeklarowała około 1200 złotych oszczędności. W porównaniu do jej poprzedniego oświadczenia z września 2019 roku (na koniec VIII kadencji Sejmu), jej oszczędności zmalały o ponad połowę - z około 3,5 tys. zł.

W ramach współwłasności małżeńskiej marszałek Sejmu wykazała 63-metrowe mieszkanie o wartości około 170 tys. zł. Również w ramach spadku po teściach wykazała połówkę 66-metrowego mieszkania o wartości 33 410 zł (według aktu notarialnego). 

Marszałek Sejmu do końca 2018 roku osiągnęła ponad 216 tys. dochodu - najwięcej z uposażenia poselskiego 81 169,55 zł. W tym roku Witek - wraz z mężem - kupiła również nowy samochód, Fiat Tipo. 

W oświadczeniu wykazała również trzy kredyty na łączną kwotę około 73,6 tys. zł (wszystkie w banku PKO BP). 

Zobacz także

Kim jest Elżbieta Witek?

Urodziła się w 1957 roku.

Absolwentka historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach do 2006 roku pracowała jako nauczycielka, a od 1991 roku była dyrektorką SP nr 2 w Jaworznie (potem jako Zespół Szkół Ogólnokształcących).

W czasach PRL była działaczką "Solidarności". W stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące.

Po obaleniu komunizmu zasiadała w radzie miejskiej Jaworzna od 2002 do 2005 roku. Czternaście lat temu pierwszy raz dostała się do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. 

Od 2011 roku zasiada w radzie politycznej PiS. Po wyborach w 2015 roku najpierw znalazła się w rządzie Beaty Szydło jako minister bez teki. Opuściła rząd w 2017 roku i wróciła do niego dwa lata później - jako minister spraw wewnętrznych i administracji. 

9 sierpnia 2019 roku została wybrana na marszałka Sejmu. Objęła tę funkcję po dymisji jej poprzednika Marka Kuchcińskiego po tym, jak wybuchła afera wokół jego prywatnych lotów rządowymi samolotami.  

Zobacz także

RadioZET.pl