Zamknij

Elektrownia atomowa w Polsce. Piotr Naimski: 6 reaktorów za 20 lat

30.08.2019 21:33
Elektrownia atomowa w Polsce. Piotr Naimski zapowiada 6 reaktorów za 20 lat
fot. yotily/Shutterstock (ilustracyjne)

Sześć reaktorów jądrowych na potrzeby energetyki za dwie dekady? Taką wizję nakreślił w piątek Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Przypomniał, że celem rządu jest dywersyfikacja źródeł energetyki i uniezależnienie się od Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak zaznaczył w piątek Naimski w Polskim Radiu 24, Polska realizuje strategię odejścia od monopolu rosyjskiego w dostawach - przede wszystkim - gazu ziemnego.

Sześć reaktorów za 20 lat

Dodał, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by w okresie 2-3 lat problem bezpiecznych dostaw gazu był załatwiony. - Od Amerykanów chcemy bezpieczeństwa i stabilności, oni nam to gwarantują - wskazał.

Zobacz także

Ze Stanami Zjednoczonymi rozmawiamy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i nowych technologiach węglowych, ale też o technologiach nuklearnych

Piotr Naimski

 Dodał, że sobotę odbędzie się drugie spotkanie w ramach dialogu strategicznego z USA.

- Rozmawiać będziemy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i cyberbezpieczeństwie, ale także o technologiach nuklearnych - zaznaczył.

Nasz projekt strategiczny, który jest zawarty w strategii polityki energetycznej zakłada budowę w ciągu 20 lat sześciu reaktorów jądrowych dla energetyki

Piotr Naimski

Jak zaznaczył Naimski "wiemy czego chcemy, a chcemy takiego partnera, który będzie uczestniczył kapitałowo w naszym projekcie na poziomie 49 proc." Dodał, że "będzie to porozumienie na 20 lat realizowania inwestycji i na następne, czyli czas funkcjonowania tych elektrowni".

Dodał jednocześnie, że rozmowy z amerykańskimi partnerami trwają, ale "za wcześnie na konkluzje".

Według ministra, "rozsądek i interes państwa nakazuje, aby zrealizować program nuklearny, a przeszkody są po to, aby je pokonywać". Wskazał, że w Polsce jest miejsce i wręcz konieczność budowy elektrowni atomowych. - Decydują przede wszystkim względy bezpieczeństwa - podkreślił.

Zobacz także

"Polska polityka nie jest antyrosyjska"

Wyjaśnił, że "jako podstawę musimy mieć dodatkową energię nuklearną, szczególnie, jeśli chcemy w Polsce utrzymać węgiel, jako źródło i surowiec do produkcji prądu elektrycznego w długiej perspektywie".

Żeby to było możliwe, musimy mieć również dużo energii elektrycznej wyprodukowanej bez emisji dwutlenku węgla, żeby średnio spełnić europejskie standardy w 2040 roku

Piotr Naimski

Wskazał, że w Polsce są rozwijane źródła energii odnawialnej (OZE), ale jak podkreślił, wzorem Wielkiej Brytanii, OZE powinny współdziałać z energetyką jądrową.

Na pytanie, czy Polska prowadzi doktrynalną politykę antyrosyjską, Naimski stwierdził: - Nie sądzę, aby budowa zróżnicowanych źródeł energii w Polsce była polityką antyrosyjską.

Dodał, że to nasza własna strategia. - Budujemy Baltic Pipe, który jest jednym z elementów uniezależniania energetycznego Polski od rosyjskiego gazu - powiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP