Zamknij

Elektrownię atomową w Polsce zbudują Amerykanie?

25.06.2020 14:08
Elektrownia atomowa w Polsce. Duda zapowiedział inwestycję z USA
fot. engel.ac/Shutterstock (ilustracyjne)

Elektrownia jądrowa w Polsce była tematem rozmów prezydentów Polski i USA. Zdaniem kandydata KO Rafała Trzaskowskiego decyzja o takiej inwestycji powinna być "przedmiotem debaty ze społeczeństwem".

Andrzej Duda, prezydent RP, podczas środowej wizyty w Waszyngtonie podpisał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem deklarację. Zakłada ona m.in. "rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej".

Po środowym spotkaniu w Białym Domu Duda zapowiedział, że "w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce".

Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd chwali, Trzaskowski krytykuje

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pytany na antenie TVP1, czy zapadła już decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce przyznał, że przygotowania do budowy elektrowni jądrowej cały czas trwają. - Nie robimy tego na siłę w sposób zbyt pospieszny, bo jest rzeczą oczywistą, że polskiej energetyki nie oprzemy na energetyce jądrowej - podkreślił.

Zobacz także

Zdaniem Horały nie będzie tak, że za 10 lat większość energii w Polsce będzie pochodziła z energetyki jądrowej. Ocenił natomiast, że "taka elektrownia atomowa, 3-5 bloków energetycznych, może być wartościowym uzupełnieniem miksu energetycznego", dodatkowym źródłem energii, niezależnym od wahań cen surowców.

Potwierdził, że rząd chce wybudować taką elektrownię. - Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem, bo są jednym z nielicznych państw na świecie, które dysponują technologią dla tej energetyki najnowocześniejszą, najwyższej jakości - zaznaczył.

Nie zamierzamy oprzeć polskiej energetyki na atomie (...), ale 1-2 elektrownie atomowe będą zaspokajać dodatkowe zapotrzebowanie na energię, jakie się pojawi

Marcin Horała

Dodał, że musimy też rozwinąć np. morskie farmy wiatrowe, pozyskiwać dodatkowe źródła energii. - To nie stoi w sprzeczności z podtrzymaniem jak najczystszych technologii węglowych jako najważniejszego, a przynajmniej bardzo ważnego elementu tego miksu energetycznego jeszcze przez wiele lat - podkreślił.

Zobacz także

Na wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Trumpem w Białym Domu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda powiedział, że "w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce". Również prezydent USA oświadczył, że Polska i USA pracują razem, aby "zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych".

Z kolei Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta RP zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda w USA podpisał wstępne porozumienia dotyczące budowania w Polsce elektrowni atomowej. Mówił, że nie znamy żadnych szczegółów dotyczących ewentualnej budowy elektrowni atomowej w Polsce.

- Trzeba jasno postawić pytania, co to są za technologie. I przede wszystkim postawić pytania, czy decyzja o budowaniu elektrowni atomowej nie powinna być przedmiotem debaty ze społeczeństwem - powiedział kandydat.

Trzaskowski ocenił, że "to, co podejrzewaliśmy na samym początku", że wizyta prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych miała "przede wszystkim wymiar doraźny, doraźny wymiar kampanii wyborczej, niestety chyba okazuje się prawdą".

RadioZET.pl/PAP