Zamknij

Elektrownia atomowa w Polsce

Olga Papiernik
18.01.2018 12:13
Elektrownia atomowa w Polsce
fot. East News

Prace nad modelem finansowym polskiej elektrowni jądrowej są bliskie ukończenia, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz budowę elektrowni atomowej w Polsce?

Liczba głosów:

- Elektrownia jądrowa będzie w Polsce budowana – taki jest mój pogląd i podtrzymuję go. Jesteśmy już blisko tego, by powstał model finansowy - powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej. Tchórzewski tłumaczył, że Polska będzie potrzebowała bezemisyjnego źródła energii, by zrównoważyć emisję źródeł węglowych, na których nadal chce się opierać.

- Budowa I bloku rozpocznie się, mam nadzieję, na 90%, że jeszcze w okresie mojego pobytu w ministerstwie – dodał minister.

Na początku września minister Tchórzewski mówił PAP, że na budowę trzech bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040, dodając, że jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby jeszcze w 2017 r., to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.

W grudniu wiceminister energii Andrzej Piotrowski mówił, że rząd może podjąć decyzję w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce w styczniu br.

Zobacz także

Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat.

Jesienią ub. r. Departament Energii Jądrowej ME podawał, że w ramach rozważanego modelu założono, iż finansowanie na co najmniej pierwszy blok albo pierwszą elektrownię jądrową będzie "krajowe". "Chodzi nam o to, żeby tego projektu nie zdominowały rynki finansowe. Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny" - mówił wówczas szef departamentu Józef Sobolewski. Podkreślał także, że przeprowadzone analizy wskazują, iż koszty wytwarzania energii w krajowej elektrowni jądrowej w czasie, kiedy mogłaby powstać - będą niższe niż koszty wytwarzania w nowych blokach węglowych.

Model finansowy musi zatwierdzić ME, a podjęcie decyzji o budowie należy do rządu. Po podjęciu tej decyzji przystąpiono by do wyboru wykonawców. Według DEJ ME procedura wyboru dostawcy technologii do elektrowni jądrowej miałaby być dwuetapowa i jeżeli w 2018 r. wyłoniono by jeden-dwa podmioty, to ostateczny wybór powinien nastąpić po negocjacjach trwających rok, czyli jeszcze w 2019 r.

Na Pomorzu trwają badania dwóch potencjalnych lokalizacji elektrowni - Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

59 proc. uczestników badania przeprowadzonego w listopadzie 2017 r. na zlecenie Ministerstwa Energii popierało budowę w Polsce elektrowni jądrowej. Przeciw było 35 proc. badanych.

ISBnews/PAP/Wojciech Krzyczkowski/OP