Zamknij

Elektrownia w Ostrołęce bez inwestora? Spółki zawieszają finansowanie

14.02.2020 08:03
Elektrownia Ostrołęka. Energa i Enea zawieszają finansowanie
fot. Jaroslaw Sender/East News

Energa i Enea zawieszają finansowanie budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce – informują spółki. Co dalej z inwestycją?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Spółki Energa i Enea zawarły porozumienie, zgodnie z którym zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka.

"Zawieszenie finansowania następuje w szczególności w związku z potrzebą i na czas przeprowadzenia przez sponsorów analiz w zakresie dalszych działań w projekcie, w tym jego dalszego finansowania. Szczegółowy przedmiot, harmonogram oraz sposób przeprowadzenia analiz zostanie uzgodniony przez sponsorów w terminie 10 dni od dnia zawarcia porozumienia. Analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu" - poinformowano w komunikacie.

Zobacz także

W komunikacie przyznano, że do tej pory nie udało się znaleźć dodatkowego inwestora w budowę nowego węglowego bloku w Ostrołęce. Inwestorzy są sceptyczni wobec tego przedsięwzięcia także ze względu na planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej oraz nową politykę kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego.

Budowa elektrowni węglowej nie służy zapewnieniu neutralności klimatycznej do 2050 roku, na co naciska Unia Europejska. Dodatkową okolicznością, która ma wpływ na budowę bloku węglowego jest chęć zakupu akcji spółki Energa przez Orlen.

Zobacz także

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, mówił podczas konferencji prasowej o konieczności kontunuowania inwestycji w Ostrołęce.

Jedno jest pewne. W Ostrołęce będzie realizowana inwestycja. Jaki będzie miała wymiar, jaka tak naprawdę będzie, to jest cały czas przez nas opracowywane 

– oświadczył prezes Orlenu

Ostrołęka C miała być nowym blokiem na węgiel kamienny o mocy 1000 MW. Miał on zostać oddany do użytku w 2023 roku. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea.

Koszt budowy przez wyłonione w przetargu konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems to 5,05 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

RadioZET.pl/PAP