Zamknij

Polak zużywa rocznie około 160 kg opakowań

10.01.2020 15:24
Polak zużywa rocznie około 160 kg opakowań
fot. Shutterstock/photka (ilustracyjne)

Polak zużywa średnio około 160 kg opakowań rocznie. To mniej niż średnia w UE, ale zużycie stale rośnie - podał Polski Instytut Ekonomiczny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polacy zużywają setki kilogramów opakowań rocznie, ale to wciąż mniej niż średnia unijna. Rocznie w naszym kraju produkuje się około 6 milionów ton opakowań.

Eksperci z instytutu wskazują, że sektor ten ma 3,4-procentowy udział w całym przetwórstwie przemysłowym w Polsce - niemal dwukrotnie więcej niż średnia unijna.

Zobacz także

Jakich opakowań jest najwięcej w polskich domach? Dominują opakowania z tworzyw sztucznych, czyli torebki, folie, butelki i pudełka. To ponad 40 procent wszystkich opakowań.  

Opakowania z papieru to około 37 procent , metali lekkich – 12 procent, a szkła – około 10 procent. Producenci żywności odpowiadają za wykorzystanie większości opakowań. Na kolejnych pozycjach jest branża farmaceutyczna i kosmetyczna. Wysoką pozycję w rankingu wykorzystywania opakowań zajmują producenci chemii gospodarczej – wynika z raportu.

Zobacz także

Średnia unijna pod względem korzystania z opakowań w UE to 180 kg na osobę rocznie. Polacy mogą pochwalić się, że statycznie zużywają o 20 kg mniej opakowań rocznie. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólne zużycie rośnie.

Eksperci zwrócili uwagę, że na dalszy rozwój branży opakowań wpływ będą miały nowe regulacje Unii Europejskiej, zmierzające do ograniczenia produkcji odpadów oraz "maksymalizacji odzysku materiałów w europejskich gospodarkach".

Zobacz także

Surowsze prawo ma zmniejszyć popyt na opakowania. Zmiany w największym stopniu odczują producenci towarów plastikowych i jednorazowego użytku. Działania tj. opłaty za foliówki w sklepach mają także na celu ukształtowanie proekologicznych postaw konsumentów.

Instytut powołuje się na wyniki sondażu ARC Rynek i Opinia. Okazuje się, że 84 procent Polaków deklaruje, że gdyby dostępne były produkty w opakowaniach zwrotnych, chętnie by z nich korzystali.

Zobacz także

Zgodnie z przepisami UE producenci m.in. produktów w opakowaniach będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie.

RadioZET.pl/PAP/PIE