Zamknij

Eko zmiany w bankowości

Olga Papiernik
05.02.2018 15:44
Eko zmiany w bankowości
fot. PRZEMYSLAW FISZER/East News

ING Bank Śląski wprowadza nową ofertą kredytów na cele ekologiczne - dla klientów indywidualnych oraz firm. Bank ocenia, że sprzedaż kredytów hipotecznych i gotówkowych z oferty EKO będzie stanowić kilka procent sprzedaży kredytów detalicznych w 2018 roku, poinformowali przedstawiciele banku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Kampania wystartowała wczoraj. Pożyczkę, czy kredyt można zaciągnąć poprzez MojeING i w naszych placówkach. Wynikami sprzedaży podzielimy się po drugim kwartale. To będą bardziej pojedyncze procenty w sprzedaży kredytów gotówkowych i hipotecznych w 2018 r. Myślę, że najwięcej sprzedaży będzie w pożyczkach gotówkowych - powiedział wiceprezes Marcin Giżycki podczas spotkania prasowego.

W ramach nowej oferty bank zaproponował ekopożyczkę dla klientów indywidualnych, ekopożyczkę dla firm, ekokredyt budowlano-hipoteczny na dom pasywny i energooszczędny, ekokredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych oraz ekoleasing na samochody hybrydowe i elektryczne. Za udzielenie kredytów bank nie pobiera prowizji lub zwraca ją po 3 miesiącach regularnej spłaty oraz przedstawieniu przez klienta faktury za taki produkt.

- Sam temat zanieczyszczonego powietrza to temat, który zyskuje na popularności, bo na co dzień doświadczamy smogu. Wzrasta świadomość ludzi oraz niepokój, w jaki sposób to może przełożyć się na zdrowie nasze i naszych bliskich. My patrzymy na to długofalowo. To nie będą jednostkowe działania, ale transformacja otoczenie zewnętrznego - powiedziała wiceprezes Joanna Erdman.

Podkreśliła, że bank chce wspierać klientów, którym również zależy na tym, by dbać o środowisko. Obecnie bank jest na etapie obserwacji rynku.

To wymaga dużych nakładów i jesteśmy gotowi, aby klientom pomagać - klientom indywidualnym, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz dużym firmom. Zbudowanie świadomości to jest długa akcja. Celem nie są osiągi sprzedażowe. Chcemy zobaczyć, jakie jest uświadomienie rynku i stopień gotowości do zmian - powiedziała wiceprezes.

Wydaje mi się, że to jest tylko kwestia czasu, kiedy inne banki wyjdą z podobną oferta, dodała.

W grudniu ub. roku ING Bank podpisał Deklarację środowiskową - dokument, w którym potwierdził wagę tematów środowiskowych. Od 2015 r. bank nie finansuje już nowych elektrowni węglowych, a po 2025 r. nie będzie finansował klientów, których działalność jest zależna od węgla energetycznego w stopniu wyższym niż 5%.

- Zmiany zaczęliśmy od siebie. Od kilku lat bardzo mocno działamy w obszarze uświadamiania naszych pracowników. Czujniki ruchu, lampy leadowe, efektywne zagospodarowanie tematów 'klimatyzacja i ogrzewanie'. Oszczędzamy energię, wodę, papier. Budynki naszych dwóch central mają status "zielonych". Wśród naszych pracowników popularny jest carsharing - podkreśliła Erdman.

Bank podał, że od 2014 roku o 78% ograniczył emisję CO2, a obecnie już w 100-proc. kupuje zieloną energię.

W ub. roku w ramach pilotażu bank kupił 4 w pełni elektryczne samochody Nissa Leaf - korzystają z nich obecnie pracownicy z Łodzi i Katowic. Jeśli potwierdzą one swoją funkcjonalność, bank zamierza dołączyć do floty kolejne egzemplarze w innych miastach. ING Bank Śląski planuje także uruchomić pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych/hybrydowych, które będą dostępne dla wszystkich.

ISBnews/OP