Oceń
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku miał zdecydować o zajęciu domu rodzinnego przedsiębiorcy, który wpadł w problemy finansowe. Chodziło o nieruchomość, w której mieszka dziesięcioosobowa rodzina.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Decyzja białostockiej skarbówki dotyczyła wspólnika spółki jawnej, który popadł w długi przez „niepowodzenie biznesowe”. Przedsiębiorca poza majątkiem prywatnym, czyli domem rodzinnym, w którym mieszka dziesięcioosobowa, wielopokoleniowa rodzina, posiada też majątek komercyjny, firmowy.
Jak poinformował Rzecznik Małych i Średnich Firm w komunikacie, przedsiębiorca razem ze wspólnikami dysponował majątkiem komercyjnym, którego wartość kilkukrotnie przewyższa sumę, którą ten był winien wierzycielom. Egzekucja długu miała jednak objąć także majątek prywatny, czyli dom rodzinny przedsiębiorcy.
Organ egzekucyjny, na skutek złożonego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu, wydał postanowienie o odmowie zwolnienia
Przedsiębiorca zaskarżył to postanowienie, jednak także organ drugiej instancji oraz WSA nie dopatrzyły się przesłanek do zwolnienia domu z egzekucji, tj. ważnego interesu zobowiązanego i wykazania przez przedsiębiorcę innego majątku. Organ dokonał zajęcia, opisu i oszacowania domu przedsiębiorcy, nie podejmując żadnych czynności względem pozostałego majątku ujawnionego w oświadczeniach.
Sprawą zainteresował się Adam Abramowicz, rzecznik MSP, który przystąpił do postępowania wszczętego na skutek ponownego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu. Rzecznik MSP nie miał wątpliwości, że decyzje organów egzekucyjnych naruszają zasadę proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej, ponieważ przedsiębiorca w złożonych oświadczeniach podał, iż jest współwłaścicielem kilku innych nieruchomości związanych z prowadzoną przez niego działalnością.
Organ nie rozważył możliwości zaspokojenia z 3 nieruchomości o charakterze komercyjnym, których współwłaścicielami są wspólnicy pierwotnie zobowiązanej spółki jawnej. Wybrany przez organ środek egzekucyjny charakteryzuje się najwyższym stopniem uciążliwości, a mimo to z sumy uzyskanej z licytacji wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić się w całości
Interwencja odniosła zamierzony skutek. Organy w grudniu zdecydowały o zwolnieniu domu rodzinnego przedsiębiorcy z egzekucji i postawiły na środek odznaczający się „najniższą uciążliwością dla zobowiązanego”. Organ postanowił o zwolnieniu domu rodzinnego przedsiębiorcy z egzekucji do czasu przeprowadzenia czynności egzekucyjnych ze wskazanej nieruchomości komercyjnej.
- Takie rozstrzygnięcie stanowi o poszanowaniu nie tylko Konstytucji Biznesu, ale też podstawowych praw obywatela, tj. prawa do poszanowania prywatności i prawa przedsiębiorcy do niezakłóconego życia rodzinnego – informuje Adam Abramowicz w oświadczeniu.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
