Zamknij

Prawo jazdy po nowemu. Jakie zmiany w egzaminach?

04.11.2020 10:14
Egzamin na prawo jazdy 2020. Jakie zmiany?
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News (ilustracyjne)

Więcej egzaminów w ciągu dnia oraz ułatwienie w zatrudnieniu egzaminatorów - takie zmiany w zasadach zdawania prawa jazdy proponuje resort infrastruktury.

Egzaminy na prawo jazdy mają odbywać się według nowych zasad. Rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie we wtorek opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Napisano, że przepisy rozwiążą "problemy z elastycznością przeprowadzania egzaminów w szczególności z przydzielaniem kolejnych egzaminów egzaminatorom, którzy zakończyli już egzamin, co w ostateczności przyczyniało się do braku możliwości przeprowadzenia kolejnych egzaminów w zaplanowanym czasie".

Egzamin na prawo jazdy. Jakie zmiany?

W celu usprawnienia systemu zaproponowano np., by Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mogły zatrudnić na okres 6 miesięcy osoby niespełniające jednego z warunków określonych, obowiązujących obecnie w przepisach, czyli takie, które posiadają pełen zakres uprawnień oraz 2-letnie doświadczenie w egzaminowaniu w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy.

Zobacz także

"Rozwiązanie to jest właściwe i docelowo uzasadnione merytorycznie jednakże mogą wystąpić przypadki, w których w danym ośrodku egzaminowania, po odejściu obecnego egzaminatora nadzorującego, nie ma osoby spełniającej wszystkie wymagania oraz nie ma osoby, którą można by zatrudnić nas to stanowisko z zewnątrz" - wyjaśniono w uzasadnieniu. Wskazano, że rozwiązanie to przyczyni się do uelastycznienia pracy ośrodka i pozwoli na rozwiązanie problemu w przypadku braków kadrowych.

Dokonano też zmiany minimalnego czasu, po jakim może być egzaminatorowi przydzielona w ciągu dnia kolejna osoba egzaminowana: skracając ten czas z 50 do 45 minut.

W przypadku, gdy egzamin nie odbył się - np. ze względu na niestawienie się osoby egzaminowanej - egzamin nie jest wliczany do liczby egzaminów, które danego dnia przeprowadził dany egzaminator.

Zobacz także

Ponadto zmiana przepisów umożliwia przeprowadzenie szkoleń na egzaminatorów również w mniejszych ośrodkach (obecnie można to robić wyłącznie w tzw. ośrodkach doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego), co - jak czytamy - powoduje nieuzasadniony wzrost kosztów uzyskania uprawnień przez kandydatów na egzaminatorów.

Wskazano, że obowiązujące obecnie wymiary stanowisk dla samochodów ciężarowych i z naczepą dają możliwość wykonania zadania. "Jednak poziom jego trudności znacznie przekracza konieczne umiejętności młodego kierowcy. Nie ma potrzeby, aby na egzaminie państwowym na prawo jazdy sztucznie podnosić poziom trudności" - czytamy.

Zobacz także

Rozporządzenie ma wejść w życie 30 dni od daty ogłoszenia, co - jak wskazano - daje możliwość dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do wymagań związanych z nowym systemem przydzielania osób egzaminowanych do egzaminów i nowymi zasadami dotyczącymi pracy egzaminatorów. Pozwala także na dostosowanie się podmiotu odpowiedzialnego za system teleinformatyczny do wymagań niniejszego rozporządzenia.

RadioZET.pl/PAP