Zamknij

Spadła stopa skrajnego ubóstwa w Polsce. Efekt 500 plus?

01.07.2020 14:41
Efekt 500 plus? Spadła stopa skrajnego ubóstwa w Polsce
fot. Nolte Lourens/Shutterstock (ilustracyjne)

O ponad jeden procent spadła stopa skrajnego ubóstwa w Polsce - podał Główny Urząd Statystyczny. Resort rodziny chwali się, że to efekt 500 plus, a ekspert wskazuje na dalsze potrzeby zmian w zasiłkach społecznych.

W roku 2019 stopa ubóstwa skrajnego obniżyła się do poziomu 4,2 proc. z 5,4 proc. w roku 2018 - poinformował we wtorek GUS. Spadek dotyczył przede wszystkim gospodarstw domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem, tj. gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty) oraz gospodarstw z co najmniej 3. dzieci poniżej 18 roku życia, mieszkańców wsi i małych miast.

Według danych GUS, w porównaniu z rokiem 2018 odsetek gospodarstw domowych utrzymujących się głównie z niezarobkowych źródeł innych niż emerytury i renty spadł o ponad 3 proc. Wśród rencistów stopa ubóstwa obniżyła się z kolei o około 2 proc.

Spadła skala skrajnego ubóstwa. Efekt 500 plus?

"W przypadku pozostałych grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych (tj. w gospodarstwach utrzymujących się głównie z pracy najemnej, z pracy na własny rachunek, emerytów i rolników) wartość stopy ubóstwa skrajnego w 2019 r. była niższa o około 1 proc." - czytamy w raporcie urzędu.

Zobacz także

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - komentując dane GUS-u podkreśliła, że spadek ubóstwa skrajnego o 1,2 proc. to spadek o ponad jedną piątą i najlepszy wynik od roku 2006. - Najbardziej cieszy nas fakt, że spadek ten dotyczy wszystkich grup społecznych, bez względu na wiek czy rodzaj gospodarstwa domowego - wskazała Maląg.

- W przypadku emerytów ubóstwo skrajne spadło z 4,6 procent do 3,5 procent, a spadek wśród rencistów jest jeszcze większy – odpowiednio z 8,4 do 6,3 procent - wymieniała. 

Przewodniczący Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) Ryszard Szarfenberg zauważył w rozmowie z PAP, że w roku 2018 ubóstwo statystyczne wzrosło, co - jego zdaniem - było "dość dużym zaskoczeniem ze względu m.in. na programy finansowe wspomagające rodziny, czy też dobrą sytuację na rynku pracy".

Zobacz także

W kontekście spadku stopy ubóstwa w 2019 r., duży wpływ, zdaniem eksperta, miało to, że świadczenie 500 plus zaczęły otrzymywać wszystkie dzieci. - Zlikwidowanie kryterium dochodowego spowodowało, że - nawiązując do czynnika wzrostowego w 2018 roku - 500 plus stało się neutralne w kwestii podejmowania pracy przez kobiety, czyli ani nie wpływało zniechęcająco, ani zachęcająco - wyjaśnił Szarfenberg.

Odnosząc się do przyszłości ekspert stwierdził, że "w 2020 r. ubóstwo zapewne wzrośnie, ale zarówno tarcze chroniące miejsca pracy, jak i "tarcza świadczeniowa" – jak ją nazywam – zbudowana przed pandemią oraz świadczenie postojowe, dodatek solidarnościowy i podwyżka zasiłków dla bezrobotnych powinny hamować ten wzrost".

Zasadniczej poprawy wymagają zasiłki z pomocy społecznej. Zasiłek okresowy dla samotnie gospodarującego bezrobotnego bez prawa do innych świadczeń i innych dochodów wynosi minimum 350 złotych, a maksimum 418 złotych. To maksimum nie wystarcza oczywiście na życie i nie było zmieniane od 2004 roku. Najwyższy czas, aby zasiłek ten wynosił pełne 701 złotych, które obecnie wyznacza standard wsparcia z pomocy społecznej w takich przypadkach

Ryszard Szarfenberg

RadioZET.pl/PAP