Zamknij

Edyta Kubik została posłanką na dwa dni. Otrzyma gigantyczną odprawę

15.10.2019 14:39
Edyta Kubik z wysoką odprawą
fot. Piotr Molecki/East News

Edyta Kubik została zaprzysiężona na posłankę po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Po dwóch dniach pracy otrzyma wysoką odprawę – potwierdza Centrum Informacyjne Sejmu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Nowa posłanka swój mandat pełnić będzie jednak tylko przez dwa dni – dzisiaj i jutro, podczas wznowionego, ostatniego posiedzenia Sejmu VIII kadencji.

Zobacz także

Jak podkreśla Onet.pl, po ostatnim dniu obrad posłanka otrzyma odprawę w wysokości przekraczającej 24 tysiące złotych. Kwota ta stanowi wartość trzech uposażeń poselskich. 

Potwierdziliśmy tę informację w Centrum Informacyjnym Sejmu. Zasady udzielania odpraw określone są w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń. Odprawa nie przysługuje, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję.

Art.39 ust.1

Centrum Informacyjne Sejmu w odpowiedzi na pytanie Radia ZET dodaje, że najistotniejsze jest to, czy dany poseł jest nim w momencie zakończenia kadencji Sejmu. Zgodnie z art. 98 Konstytucji kadencja rozpoczyna się z dniem zebrania się posłów na pierwsze posiedzenie i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.

Zobacz także

Edyta Kubik otrzyma zatem odprawę w wysokości 24.050,10 złotych brutto. Wysokość odprawy jest identyczna dla każdego uprawnionego parlamentarzysty.

Kim jest Edyta Kubik?

Edyta Kubik została zaprzysiężona na posłankę na Sejm VIII kadencji. 15 października objęła mandat po zmarłym Kornelu Morawieckim i złożyła ślubowanie. Kubik jest absolwentką Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów.

W 2015 roku startowała w wyborach do Sejmu z list Kukiz’15 w okręgu wrocławskim. Nie otrzymała wówczas mandatu.

RadioZET.pl