Zamknij

Nowa waluta eco. Chcą ją przyjąć państwa Afryki Zachodniej

03.01.2020 14:10
Eco. Nowa waluta w Afryce Zachodniej. Zostanie wprowadzona w 2020 roku?
fot. Henning Marquardt/Shutterstock (ilustracyjne)

Coraz bliżej do powstania nowej waluty w Afryce. Eco ma obowiązywać w co najmniej dziewięciu państwach Afryki Zachodniej i zerwać więzy monetarne z Francją.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal The Africa Report, w pierwszych dniach 2020 roku decyzję o przyjęciu przyszłej waluty eco podjęły władze Ghany. Pomimo że nie jest ona członkiem Zachodnio-afrykańskiej Unii Ekonomicznej i Monetarnej (UEMOA), to jako wiodąca gospodarka regionu może umocnić nowy projekt walutowy. 

Do tej pory chęć przyjęcia eco jako środka płatniczego przyjęło osiem innych państw afrykańskich: Benin, Burkina Faso, Guinea-Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej. 

Zobacz także

Koniec więzów walutowych z Francją

Nowa waluta ma zastąpić zachodnioafrykańskiego franka, którego obecnie powyższe państwa. Został on ustanowiony pod koniec epoki kolonializmu i był symbolem powiązania gospodarczego regionu z Francją. Przed końcem epoki kolonializmu, tereny obecnych państw Afryki Zachodniej były francuskimi koloniami.

Wprowadzenie eco przypieczętowano podczas konferencji 21 grudnia 2019 r. w nigeryjskiej Abudży, gdzie spotkali się ministrowie z państw grupy ECOWAS (Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej).

Tego samego dnia prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara ogłosił, że wraz z wprowadzeniem eco Francja nie będzie już odpowiadać za stabilność zachodnioafrykańskiego franka. Porozumienie państw afrykańskich i władz w Paryżu z zadowoleniem przyjął Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). 

Francja wciąż ma zapewniać stabilność drugiej unii monetarnej na Czarnym Lądzie - franka środkowoafrykańskiego (Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Republika Konga, Gwinea Równikowa i Gabon).

Zobacz także

Cztery warunki

Jednak to euro - waluta używana przez większość krajów Unii Europejskiej - pozostanie gwarantem wymienialności eco. 

Czy do końca 2020 roku uda się wprowadzić nową walutę w Afryce? To wszystko będzie zależeć od decyzji politycznych oraz spełnienia podstawowych warunków gospodarczych przez poszczególne kraje. 

Chodzi o jednocyfrową stopę inflacji pod koniec roku, deficyt fiskalny nie wyższy niż 4 proc., finansowanie deficytu przez bank centralny w wysokości nie więcej niż 10 proc. dochodów podatkowych z poprzedniego roku oraz odpowiednie rezerwy zewnętrzne brutto, które mogą zapewnić ochronę importu przez co najmniej trzy miesiące.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku te warunki spełniało tylko Togo, jak podały nigeryjskie media. Prawdopodobne, że wprowadzenie eco może zostać przesunięte po 2020 roku. Tymczasem dyskusja o zastąpieniu zachodnioafrykańskiego franka trwa już od co najmniej ośmiu lat. 

Zobacz także

RadioZET.pl/The Economist/The Africa Report