Zamknij

E-wizyty u weterynarza. Lekarze zarabiają krocie

14.01.2022 12:18
E-wizyty u weterynarza. Lekarze zarabiają krocie
fot. East News

Rynek weterynaryjny w Polsce jest wart 2,2 mld zł. Teleporady i e-wizyty u weterynarza stają się standardem. Sprawdzamy, jak rozwija się ten sektor.

Lockdown spowodował duże zmiany w gospodarce. Doszło nawet do sytuacji, gdy sklepy spożywcze stały się nieomal punktem opieki zdrowotnej. W ofercie sieci handlowej znalazły się telewizyty medyczne, umożliwiające uzyskanie zdalnej konsultacji. 

Telemedycyna stała się w czasie pandemii jedną z głównych dróg kontaktu z lekarzem. Teraz przyszedł czas na e-wizyty weterynaryjne.

E-wizyty i teleweterynaria

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że globalnie w najbliższych latach wartość e-usług weterynaryjnych będzie rosła o 18 proc. rocznie. Przyczyniają się do tego kolejne fale pandemii koronawirusa oraz rosnąca popularność zdalnej opieki zdrowotnej. Ludzie musieli dostosować się do nowych standardów podczas lockdownu, a przy okazji poznali również teleweterynarię.

Dane Grand View Research wskazują, że wartość raczkującego na razie globalnego rynku zdalnej opieki nad zwierzętami sięgnęła w 2021 roku niemal 120 mln dol.

”Rzeczpospolita”

Gazeta podaje, że w latach 2022-2030 należy spodziewać się dwucyfrowych wzrostów w sektorze e-weterynarii. Czytamy, że „na początku pandemii, z uwagi na strach przed chorobą lub kwarantannę, weterynarze nad Wisłą odnotowali nawet o 40 proc. mniej pacjentów, ale jednocześnie, pod wpływem powszechnej samotności spowodowanej izolacją, coraz więcej osób decydowało się na przygarnięcie zwierzęcego towarzysza. W konsekwencji, jak pokazują dane wyszukiwarki Google, przez całą pandemię notowano zwiększone zainteresowanie kategorią „weterynarz”.

Warto wiedzieć, że Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w marcu 2020 r. uznało świadczenie usług weterynaryjnych za pośrednictwem internetu za niedopuszczalną praktykę. Jednak rynek wyczuł niszę i w ramach zaspokajania popytu rozszerza pakiet e-usług w tym zakresie.

RadioZET.pl/PAP/”Rzeczpospolita”