Zamknij

Paragon przyjdzie SMS-em? Koniec tradycyjnych druków

29.09.2021 17:31
e-paragon zastąpi tradycyjny rachunek
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Koniec z papierowymi paragonami? Niebawem sprzedawcy nie będą musieli drukować i wydawać klientom papierowego dowodu transakcji. Resort finansów informuje o zmianach.

Paragon w formie papierowej odchodzi do lamusa. Wirtualne kasy fiskalne, czyli np. te w postaci oprogramowania na myjni lub w automatach z napojami już nie drukują dowodu zakupu. Niebawem takiego obowiązku nie będzie miał także fryzjer lub właściciel restauracji.

Resort finansów chce, by e-paragon w kasach fiskalnych online zastąpił tradycyjny rachunek. Rozporządzenie w tej sprawie czeka już tylko na publikację.

Koniec paragonów? Dowód zakupu przyjdzie SMS-em

„Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez konieczności jego drukowania będzie możliwe na kasach on-line” – pisze resort finansów.

Kasy fiskalne online niebawem dotyczyć będą wszystkich przedsiębiorców. Do tej pory kasy z papierową rolką na urządzenia online wymienili przedstawiciele branż tj. gastronomia, hotelarstwo, branża beauty i fitness. W tych sektorach zdaniem skarbówki najczęściej dochodzi do przekrętów, którym zapobiec mają nowe kasy. Urządzenia te przesyłają dane o wszystkich transakcjach do skarbówki. 

Urzędnicy na podstawie zgromadzonych danych ustalają kwotę transakcji, stawkę podatku, a także czas i miejsce instalacji kasy. Informacje z kas online są odzwierciedleniem wydawanych dziś paragonów.

Nowe rozporządzenie resortu finansów zwolni przedsiębiorców z drukowania dowodów zakupu. Ministerstwo Finansów wskazało, że akt ten umożliwia klientowi wybór, czy chce on otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektronicznie.

Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu – oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii wiceminister finansów 

Jan Sarnowski

Resort finansów nie narzuca przedsiębiorcom sposobu udostępniania e-paragonów klientom. Może być to np. SMS z e-dokumentem.

- Według danych na koniec września na rynku działa 3, 5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach – posumował wiceminister Sarnowski.

RadioZET.pl/gov.pl/PAP