Zamknij

E-papierosy nie są zwolnione z podatku. Na czym polega zmiana?

28.06.2020 19:59
E-papierosy. Akcyza od 1 lipca 2020. Co ze znakowaniem?
fot. Shutterstock/vchal (ilustracyjne)

Producenci e-papierosów zwolnieni są z obowiązku banderolowania, a nie opłacenia akcyzy – wskazują eksperci podatkowi. Zmiany w akcyzie zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Jak tłumaczą eksperci podatkowi, chodzi wyłącznie o banderolowanie tych produktów. Nie jest to równoznaczne ze zwolnieniem płynów do e-papierosów z akcyzy.

Od 1 lipca wyroby nowatorskie i płyny do e-papierosów mają podlegać akcyzie. Niewykluczone, że producenci papierosów elektronicznych będą chcieli zrekompensować sobie koszty opłaty podatku wzrostem cen tych produktów.

Akcyza na e-papierosy. Eksperci wyjaśniają, na czym polega zmiana

Zwolnienie producentów e-papierosów z obowiązku banderolowania nie oznacza zwalniania z podatku - tłumaczy PAP doradca podatkowy z kancelarii Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi Szymon Parulski.

Zobacz także

Ekspert przypomniał, że od 1 lipca 2020 roku akcyza będzie należna w przypadku wskazanych wyrobów, które zostaną wyprodukowane czy importowane, nawet jeżeli istnieje zwolnienie z obowiązku nakładania znaków.

Co ważne od tego dnia produkcja musi odbywać się w składzie podatkowym. Inaczej będzie to traktowane jako przestępstwo karno-skarbowe 

- zauważył Parulski

Menadżer z KPMG Zbigniew Sobecki tłumaczy, że odrębnie od obowiązku podatkowego należy traktować obowiązek oznaczania znakami akcyzy. Jak zauważył, większość wyrobów akcyzowych nie jest oznaczana takimi znakami. Banderola widoczna jest zwykle przy używkach tj. tytoń do palenia i alkohol (oprócz piwa).

- Wbrew wcześniejszym planom płyn do e-papierosów i wyroby nowatorskie będą objęte obowiązkiem banderolowania nie od 1 lipca 2020 r., ale od 1 stycznia 2021 r." - zauważył Sobecki.

RadioZET.pl/PAP