Zamknij

750 tysięcy e-dowodów z błędami. MSWiA: Usunięto nieścisłość

22.08.2019 12:40
E-dowody bez usterki. MSWiA naprawiło błędy
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

E-dowody osobiste nawet kilkuset tysięcy osób mogły zawierać błędy. MSWiA tłumaczy się z niedociągnięć i zapewnia: „nieścisłość została usunięta”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Błąd polegał na niezapisaniu w nowych dokumentach danych wymaganych przez ustawę. Chodzi o imiona rodziców i nazwisko rodowe. O usunięciu tej usterki poinformował na Twitterze wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew.

Tułajew podkreślił w kolejnym tweecie, że wydawane dotychczas dowody osobiste z warstwą elektroniczną są ważne i w pełni funkcjonalne. Różnica polega na tym, że wymagane dane nie znalazły się w ich warstwie elektronicznej. Jak informuje RMF FM, takich dowodów mogło być nawet 750 tysięcy.

Do sprawy odniosła się też była szefowa MSWiA. Tłumaczyła, że nie mamy do czynienia z wadliwymi egzemplarzami.

Zobacz także

One są ważne, chcę tutaj uspokoić – naprawdę – żeby nie wprowadzać takiego zamętu wśród obywateli, że mają dowód, który jest wadliwy. On nie jest wadliwy, on zawiera nieścisłość w stosunku do tego, co mówiła ustawa, i my tę nieścisłość naprawiamy.

Mówiła Elżbieta Witek

Wydawanie dowodów z warstwą elektroniczną rozpoczęło się w marcu 2019 roku i ma się zakończyć w 2029 roku. Dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu określonych w nich terminów.

RadioZET.pl/PAP