Zamknij

Nowy system opłat na autostradach. Zmiany od 24 czerwca 2021 roku

24.06.2021 11:21
Nowy system poboru opłat na autostradach
fot. PAP/Roman Zawistowski

24 czerwca 2021 roku rusza nowy system poboru opłat za przejazd na autostradach. Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśniła, na czym polegają zmiany.

E-TOLL to następca znanego kierowcom systemu viaTOLL służącego do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Od 24 czerwca obowiązuje nowy sposób opłaty za przejazd na płatnych drogach krajowych i autostradach. KAS przypomina, że nowe zasady dotyczą odcinków dróg Konin-Stryków i Wrocław-Sośnica.

E-TOLL od 24 czerwca. Kto i w jaki sposób powinien zapłacić za przejazd?

System e-TOLL docelowo zastąpi obecny dziś viaTOLL, który zniknie najpóźniej 30 września 2021 roku. Jak wyjaśnia KAS, nowy system poboru opłat służył będzie kierowcom w uiszczaniu opłat za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Jak informuje urząd, e-TOLL dotyczy kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkowników autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.

Nowy system ma wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty. Dane GPS z danego urządzenia w pojeździe będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Kierowca, który chce skorzystać z nowego systemu, musi zarejestrować się w systemie i kupić urządzenie do „śledzenia” trasy pojazdu.

Chodzi o OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny). Takie urządzenia umożliwiają płatność bez konieczności korzystania z ręcznego terminalu, aplikacji ani dokonywania wykupu przez internet. Na zakup tych urządzeń pieniądze dorzuci także państwo. Będzie nowa ulga podatkowa dla kierowców>>> 

Tego dnia ruszyła aplikacja dla kierowców, z której wykorzystaniem można będzie zapłacić za przejazd. Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play i App Store. KAS informuje również, że od 24 czerwca na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostaną uruchomione prawe, skrajne pasy przejazdowe.

RadioZET.pl/KAS