Zamknij

PIT za 2019 rok. MF: ulga na dzieci automatycznie trafi do rozliczeń

09.12.2019 11:36
Twój e-PIT. Ulga na dzieci w rozliczeniu za 2019 rok
fot. Shutterstock/WAYHOME studio (ilustracyjne)

Rozliczenie PIT za 2019 rok będzie łatwiejsze. Już po raz drugi można będzie skorzystać z usługi Twój e-PIT i przesłać skarbówce automatycznie wypełniony formularz.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

„Twój e-PIT” to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Od ubiegłego roku podatnicy mogą jedynie zaakceptować automatycznie wygenerowane formularze. Znajdą się w nim dane pochodzące z formularzy PIT-11 przesłanych przez płatników, a także ulgi z których korzystaliśmy w ubiegłym roku.

Jak przesłać Twój e-PIT? Podatnik może zalogować się do Portalu Podatkowego i zaakceptować automatycznie wypełnione zeznanie, wprowadzić poprawki lub odrzucić je i rozliczyć się z fiskusem na własną rękę.  Jeśli przed terminem rozliczenia z fiskusem tj. 30 kwietnia 2020 roku, podatnik nie zrobi nic – zeznanie będzie potraktowane jako zaakceptowane.

Zobacz także

Dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko w rozmowie z PAP stwierdził, że usługa Twój e-PIT jest na bieżąco udoskonalana.

Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 roku

– poinformował.

Wyjaśnił, że od 15 lutego 2020 roku w usłudze udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28, a usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby ulga na dzieci automatycznie pojawiała się w deklaracji wraz z danymi dzieci, które są nią objęte.

Zobacz także

 

Z danych resortu finansów wynika, że w rozliczeniu za 2018 rok z usługi Twój e-PIT skorzystało 7 milionów podatników. Ponad 16 milionów deklaracji zostało złożonych elektronicznie.

RadioZET.pl/PAP