Zamknij

Firmy poczekają na ułatwienia w podatkach. Ustawa podpisana

05.02.2020 11:50
Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców. Jak rozliczyć PIT za 2019 rok
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przedsiębiorcy mieli mieć możliwość korzystania z usługi Twój e-PIT, jednak rząd nie zdążył dopiąć wszystkiego na ostatni guzik na czas. Nowela przedłużająca okres przygotowań została podpisana przez prezydenta.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o PIT dotyczy uruchomienia usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców. To nowy sposób rozliczeń z fiskusem, który ogranicza „papierkową robotę” do zatwierdzenia danych wygenerowanych przez urząd.

Z takiego udogodnienia, w ramach drugiego etapu wdrażania tego systemu,  mieli już w tym roku skorzystać podatnicy rozliczający PIT-36, czy PIT-36L. Ministerstwo złapało jednak opóźnienie przez… zmiany w prawie. Mowa m.in. o nowej stawce PIT i zwolnieniu młodych z podatku.

Biorąc pod uwagę wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu legislacyjnym (…),stwierdzić należy, że istnieje ryzyko niedotrzymania terminów realizacji drugiego etapu oraz powstania dużej ilości błędów, co z punktu widzenia odpowiedzialności administracji podatkowej za bezpieczeństwo danych udostępnionych podatnikowi, jest niedopuszczalne

czytamy w uzasadnieniu projektu

Rząd zaproponował zatem modyfikację przepisów związanych z usługą Twój e-PIT. Zgodnie z nowelą, ta nie będzie miała zastosowania do deklaracji podatkowych: PIT-28S, PIT-36S i PIT-36LS składanych przez podatników będących przedsiębiorstwem w spadku oraz do zeznań podatkowych zawartych w formularzu PIT-36L.

Zobacz także

- W zakresie mniejszym niż pierwotnie przyjęto, udostępnieniu ulegną również deklaracje PIT-28 i PIT-36. KAS nie udostępni bowiem rzeczonych formularzy podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej – dodano w uzasadnieniu.

Jak działa Twój e-PIT?

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. 

Zobacz także

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

RadioZET.pl/PAP