Zamknij

Dzień wolny za szczepienie? Sejm zwleka z projektem

18.05.2021 17:49
Dzień wolny za szczepienie do rozstrzygnięcia
fot. Lukasz Solski/East News

Ponad 11 mln Polaków zostało już zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Tymczasem wciąż nie ma regulacji, które wyznaczałyby dzień wolny w pracy za szczepienie.

Szczepienia przeciw Covid-19 w ciągu najbliższych miesięcy lub nawet tygodni powinny dobiec końca. Z danych resortu zdrowia wynika, że ponad 11 mln Polaków otrzymało już przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Ponad 4 mln Polaków w pełni uodporniło się już na koronawirusa.

Czy w dniu szczepienia pracodawca powinien zwolnić zatrudnionych z obowiązków służbowych? Na to pytanie wciąż nie ma odpowiedzi, gdyż Sejm zwleka z rozpatrzeniem projektu.

Dzień wolny za szczepienie. Sprawa wciąż nierozwiązana

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk domaga się, by na najbliższym posiedzeniu Sejm zajął się projektem zakładającym, że dzień szczepienia przeciw COVID-19 będzie dniem wolnym od pracy.

- Wciąż szczepi się za mało osób, często terminy wypadają w środku dnia pracy - mówiła parlamentarzystka.

Lewica już w ubiegłym tygodniu zaproponowała nowelę ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a w niej artykuł, zgodnie z którym zatrudnieni byliby zwolnieni z wykonywania obowiązków służbowych w dniu szczepienia. Mowa zarówno o etatowcach, jak i osobach zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych. Zwolnienie tego dnia z pracy przysługiwałoby im na podstawie skierowania, które powinno być przedstawione pracodawcy najpóźniej w dniu szczepienia.

Przeciwwskazań co do wyznaczenia dnia wolnego nie widzi minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, co potwierdził podczas konferencji prasowej.

Są jednak przeciwnicy tego pomysłu. Łukasz Schreiber w Radiu ZET podkreślił, że to zbędne udogodnienie, które odbije się na gospodarce.

Przedstawicielka Lewicy mówiła, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego dla szczepiących się to konieczność. Wskazała, że niektórzy pracownicy rezygnują ze szczepień właśnie z uwagi na brak możliwości opuszczenia miejsca pracy w wyznaczonym dniu. Jak dodała, „apele o zaszczepienie się nie wystarczą, Polakom trzeba dać szansę z tego skorzystać”.

Partia liczy, że Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaczyna się w środę 19 maja.

RadioZET.pl/PAP